dnes je 23.9.2024

Input:

§ 265 ZP Obecná povinnost zaměstnavatele nahradit škodu

20.10.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2.11.265
§ 265 ZP Obecná povinnost zaměstnavatele nahradit škodu

JUDr. Pavla Hloušková

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 272 a násl.– společná ustanovení

    • § 273 a 274 – plnění pracovních úkolů a přímá souvislost s plněním pracovních úkolů

    • § 275 odst. 2 – omezení povinnosti k náhradě škody

Protiprávní jednání

Jedním ze základních předpokladů obecné povinnosti zaměstnavatele k náhradě škody je protiprávní jednání představující rozpor mezi určitým faktickým úkonem a povinností, která pro zaměstnavatele vyplývá ze zákona, jiného právního předpisu, ze smlouvy nebo i z jiných právních skutečností. Na rozdíl od zavinění, které je kategorií subjektivní, je protiprávnost kategorií objektivní. Protiprávní úkon může být tedy jak zaviněný, tak i nezaviněný.

Dalším předpokladem povinnosti zaměstnavatele nahradit škodu je, že škoda vznikla zaměstnanci při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. K vysvětlení těchto pojmů se odkazuje na ustanovení § 273 a 274 ZP. Z uvedeného vyplývá, že při obecné povinnosti zaměstnavatele nahradit škodu je rozhodující, při jaké činnosti zaměstnance došlo ke škodě. Zaměstnavatel je povinen nahradit škodu i tehdy, když zaměstnanci způsobil škodu jiný zaměstnanec nebo i cizí fyzická nebo právnická osoba, vznikla-li škoda zaměstnanci při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Jako příklad lze uvést odpovědnost za škodu vzniklou řidiči hromadného dopravního prostředku, jemuž odcizila hodinky přepravovaná cizí fyzická osoba.

Jednání proti dobrým mravům

Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci škodu také tehdy, když zaměstnanci vznikla škoda při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním úmyslným jednáním proti dobrým mravům. Zde půjde nejčastěji o různé formy trestné činnosti, ale i přestupky a jinou podobnou činnost, která je v rozporu s dobrými mravy. Vždy musí jít o činnost úmyslnou, nikoliv z nedbalosti.

Škoda způsobená zaměstnanci jednajícími v rámci úkolů zaměstnavatele

Povinnost zaměstnavatele nahradit zaměstnanci škodu přichází v úvahu také tehdy, jestliže zaměstnanci jednající jménem zaměstnavatele způsobili škodu jinému zaměstnanci v rámci plnění úkolů zaměstnavatele. V tomto případě nemusí poškozený prokazovat, že mu vznikla škoda při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Jde o škodu způsobenou v rámci plnění úkolů zaměstnavatele vyplývajících z

Nahrávám...
Nahrávám...