dnes je 28.4.2025

Input:

501 Dovolená

12.4.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 26 minut

501
Dovolená

JUDr. Petr Bukovjan

Právní úprava

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

§ 211 až § 223 ZP

§ 347 odst. 3 ZP

§ 348 ZP

§ 350a ZP

Vyhláška č. 600/2006 Sb., o stanovení tropických nebo jinak zdravotně obtížných oblastí pro účely dodatkové dovolené

Pracovněprávní minimum

Dovolená – obecný úvod

Právo na dovolenou vzniká za podmínek stanovených v zákoníku práce těm zaměstnancům, kteří vykonávají práci v pracovním poměru a od 1. 1. 2024 také na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (do 31. 12. 2023 právo na dovolenou zaměstnancům činným dle dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce nenáleželo automaticky ze zákona, bylo možné s nimi ale právo na dovolenou sjednat, nebo jim je stanovit vnitřním předpisem).

Zaměstnanci vzniká za stanovených podmínek právo na:

a. dovolenou za kalendářní rok nebo na její poměrnou část (§ 212 ZP a § 213 ZP), a

b. dodatkovou dovolenou (§ 215 ZP).

Není zakázáno poskytování dalších druhů dovolené než uvedených v zákoníku práce, tyto je možné sjednat v kolektivní smlouvě, individuální smlouvě, případně stanovit vnitřním předpisem. Mělo by však jít skutečně o jiný druh dovolené než stanovené zákoníkem práce, to je např. vázané na specifické pracovní podmínky některých zaměstnanců, aby nedocházelo k obcházení zákona ve vztahu k výměře dovolené nebo k dodatkové dovolené. Zaměstnavatel si pak podmínky pro vznik práva na takovou dovolenou a její výměru určuje sám.

Dovolená za kalendářní rok

Zaměstnanci vznikne právo na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovněprávního vztahu k jednomu a témuž zaměstnavateli bude u něho v daném kalendářním roce konat práci po dobu 52 týdnů v rozsahu 52násobku své týdenní pracovní doby (stanovené, nebo kratší), resp. u tzv. dohodářů v rozsahu 52násobku fiktivní týdenní pracovní doby v délce 20 hodin dle ustanovení § 77 odst. 8 ZP) Jde o jakýsi "roční hodinový fond dovolené“ daný násobkem týdenní pracovní doby a výměry dovolené v týdnech.

Matematicky vyjádřeno při výměře dovolené u zaměstnavatele v délce 5 týdnů:

5 x 40 = 200 hodin, 5 x 38,75 = 193,75 (194 hodiny), 5 x 37,5 = 187,5 (188 hodin)

u zaměstnance na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce: 5 x 20 = 100 hodin

Z výše uvedeného je zřejmé, že splnění těchto podmínek se posuzuje vždy ve vztahu k jednomu:

  • kalendářnímu roku (jde o právo na dovolenou za rok 2023, za rok 2024 atd.),

  • zaměstnavateli (není možné sčítat právo na dovolenou, které vzniklo zaměstnanci u jednoho zaměstnavatele s právem na dovolenou, které mu vzniklo u dalšího zaměstnavatele. Zákoník práce upravuje ale ve svém ustanovení § 221 ZP  situaci, kdy dojde ke změně zaměstnání zaměstnance, a postup zaměstnavatelů s tím související).

  • pracovněprávnímu vztahu (v případě současného trvání více pracovněprávních vztahů).

Aby zaměstnanci vůbec vzniklo nějaké právo na dovolenou za kalendářní rok (její poměrnou část), musí za nepřetržitého trvání pracovněprávního vztahu k jednomu a témuž zaměstnavateli u něho v daném kalendářním roce konat práci alespoň po dobu 4 týdnů v rozsahu 4násobku týdenní pracovní doby. Matematicky vyjádřeno:

4 x 40 = 160 hodin, 4 x 38,75 = 155 hodin, 4 x 37,5 = 150 hodin

u zaměstnance na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce: 4 x 20 = 80 hodin

Poměrná část dovolené činí 1/52 ze stanovené týdenní nebo kratší pracovní doby (a u tzv. dohodářů fiktivní týdenní pracovní doby v délce 20 hodin) za každou odpracovanou týdenní pracovní dobu, vynásobenou výměrou dovolené. Matematicky vyjádřeno při výměře dovolené u zaměstnavatele v délce 5 týdnů:

týdenní pracovní doba (TPD) / 52 x odpracovaná doba v násobcích TPD x výměra dovolené

příklad: 40/52 x 26 x 5 = 100 hodin dovolené

(pokud zaměstnanec odpracuje v hodinách 26násobek své týdenní pracovní doby), nebo též

odpracovaná doba v násobcích TPD / 52 x týdenní pracovní doba (TPD) x výměra dovolené

příklad: 26/52 x 40 x 5 = 100 hodin dovolené ..... 26/52 x 200 = 100 hodin dovolené

V potaz se berou jen celé násobky týdenní pracovní doby, hodiny nad to nemají význam (jakoby "propadají"). Pokud zaměstnanec v daném kalendářním roce odpracuje podle rozvrhu směn více než 52násobek týdenní pracovní doby, prodlužuje se jeho délka dovolené vždy o 1/52 dovolené za kalendářní rok za každou další odpracovanou týdenní pracovní dobu. Typicky jde o zaměstnance s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou, kdy vyrovnávací období pro tento účel přechází z jednoho kalendářního roku do druhého.

příklad: 40/52 x 54 x 5 = 208 hodin dovolené

(pokud zaměstnanec odpracuje v hodinách 54násobek své týdenní pracovní doby)

Při změně délky týdenní pracovní doby v průběhu kalendářního roku (např. dohoda o kratší pracovní době od poloviny roku, nebo zařazení zaměstnance do jiného pracovního režimu) je třeba posoudit právo zaměstnance na dovolenou za každé období zvlášť – zaměstnanci přísluší za tento rok dovolená v poměru, který odpovídá délce jednotlivých období s rozdílnou délkou stanovené týdenní pracovní doby, nebo kratší týdenní pracovní doby (viz ustanovení § 212 odst. 4 ZP). Počet zjištěných hodin dovolené ovšem může přinášet problémy při jejich čerpání, pokud nebyla dovolená v daném období čerpána. U zaměstnance činného na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce nic takového nepřichází v úvahu, protože fiktivní týdenní pracovní doba se z povahy věci nemůže změnit.

Při posuzování splnění podmínky odpracování požadovaného počtu hodin musí zaměstnavatel respektovat, které doby zákoník práce považuje zcela, nebo zčásti za výkon práce. Za výkon práce v plném rozsahu se považuje např. i doba, kdy zaměstnanec čerpá dovolenou, doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, dokonce i doba pracovní neschopnosti zaměstnance, ale pouze v případě, že vznikla v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.

Od roku 2021 platí nová koncepce ve vztahu k překážkám v práci, které se do konce roku 2020 neposuzovaly jako výkon práce (např. čerpání rodičovské dovolené nebo dočasná pracovní neschopnost, pokud nevznikla v příčinné souvislosti s pracovním úrazem nebo nemocí z povolání). Dle ustanovení § 216 odst. 2 a 3 ZP se považují za výkon práce, ale jen do výše 20násobku stanovené týdenní nebo kratší pracovní doby, u tzv. dohodáře fiktivní týdenní pracovní doby. Tohle pravidlo platí za předpokladu, že zaměstnanec mimo dobu jejich trvání v kalendářním roce odpracuje alespoň 12násobek stanovené týdenní nebo kratší pracovní doby (fiktivní týdenní pracovní doby).

Matematicky lze vyjádřit maximální rozsah započtení dotyčných překážek jako výkonu práce a minimální odpracovanou dobu následovně:

• 20 x 40 = 800 hodin .. 20 x 38,75 = 775 hodin .. 20 x 37,5 = 750 hodin .. 20 x 20 = 400 hodin

• 12 x 40 = 480 hodin .. 12 x 38,75 = 465 hodin ..12 x 37,5 = 450 hodin .. 12 x 20 = 240 hodin

Co do započtení zmíněných překážek v práci jako výkonu práce pro účely dovolené mohou nastat následující varianty (příklad vychází ze stanovené TPD v délce 40 hodin) u zaměstnance v pracovním poměru):

• 12násobek TPD (480 hodin) ≤ výkon práce

z překážek v práci se započítá se maximálně 20násobek TPD (800 hodin)

• 4násobek TPD (160 hodin) ≤ výkon práce < 12násobek TPD (480 hodin)

z překážek v práci se nezapočítá nic, bere se v potaz jen výkon práce a jiné doby (např. dovolená)

výkon práce < 4násobek TPD (160 hodin)

z překážek v práci se nezapočítá nic, nevznikne totiž ani právo na dovolenou.

Výměra

Dle ustanovení § 213 odst. 1 ZP činí výměra dovolené nejméně 4 týdny v kalendářním roce. Týdnem dovolené se přitom v souladu s ustanovením § 350a ZP rozumí 7 po sobě následujících kalendářních dnů.

Právní úprava umožňuje sjednat nebo ve vnitřním předpisu stanovit výměru dovolené delší, a to nikoliv pouze o týdny, ale též o jednotlivé dny (hodiny), samozřejmě za dodržení principu rovného zacházení se zaměstnanci.

Výše uvedená minimální výměra dovolené neplatí pro zaměstnance zaměstnavatelů uvedených v ustanovení § 109 odst. 3 ZP (zaměstnanci odměňovaní platem), jejichž dovolená činí 5 týdnů v kalendářním roce, a pedagogické pracovníky a akademické pracovníky vysokých škol, jejichž dovolená činí 8 týdnů v kalendářním roce.

Dle ustanovení § 216 odst. 5 ZP platí, že dovolená, na niž vzniklo právo v příslušném kalendářním roce, se zaokrouhluje na celé hodiny nahoru.

Dodatková dovolená

Právo na dodatkovou dovolenou vyhrazuje zákoník práce ve svém ustanovení § 215 ZP jen některým skupinám zaměstnanců. Jsou to zaměstnanci, kteří pracují pod zemí při těžbě nerostů nebo při ražení tunelů a štol, nebo konají práce zvlášť obtížné.

Dodatková dovolená z důvodu výkonu prací zvlášť obtížných přísluší zaměstnanci při splnění stanovených podmínek, i když má právo na dodatkovou dovolenou z důvodu výkonu prací pod zemí při těžbě nerostů nebo při ražení tunelů a štol.

Výčet

Nahrávám...
Nahrávám...