NahoruNávrh zaměstnavatele ke sjednání dohody o skončení pracovního poměru podle § 49 ZP
Zaměstnavatel (název a sídlo, IČO): ........................................................................
a
Zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště, datum narození, pracovní zařazení): ........................
Věc
Návrh na sjednání dohody o skončení pracovního poměru podle § 49 ZP
Vážený pane (paní),
podle pracovní smlouvy uzavřené dne ............... pracujete u zaměstnavatele v pracovním poměru jako ............................. (uvést druh práce). Rozhodnutím zaměstnavatele o organizační změně, která byla přijata dne ........... bude Vámi zastávané pracovní místo s účinností ke dni .............zrušeno. Pro zaměstnavatele se tak podle § 52 písm. c) ZP stanete nadbytečným.
Navrhujeme proto ukončit ze shora uvedených důvodů pracovní poměr dohodou podle § 49 ZP ke dni ..............
Přijetí tohoto návrhu nám písemně sdělte do .............. (případně je možné současně přiložit znění navrhované dohody podle vzoru 3.4.4.)
Nabídka dohody je platná do .......... Do tohoto termínu Vás prosíme o vyjádření, zda je z Vaší strany akceptována a to podpisem přiložené Dohody o rozvázání pracovního poměru.
Při skončení pracovního poměru dohodou z organizačních důvodů Vám náleží odstupné podle § 67 ZP a platné kolektivní smlouvy (nebo vnitřního předpisu) ve výši ....násobku Vašeho průměrného výdělku. Odstupné Vám bude vyplaceno po skončení pracovního poměru ve výplatním termínu mezd za měsíc .............
V ................... dne ...................
..........................................
razítko zaměstnavatele a podpis jeho oprávněného zaměstnance
Zaměstnanec převzal dne:...........................
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "NOZ")
-
§ 582 NOZ
-
§ 1724 až § 1766 NOZ
Komentář:
Jedním ze způsobů rozvázání pracovního poměru je dohoda o rozvázání pracovního poměru. Jde o dvoustranné právní jednání směřující ke skončení pracovního poměru, na základě kterého pracovní poměr může skončit, pokud s tím na návrh jedné smluvní strany pracovního poměru vysloví souhlas druhá smluvní strana. Dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na rozvázání pracovního poměru, končí pracovní poměr sjednaným dnem. Návrh na rozvázání pracovního poměru dohodou může podat buď zaměstnavatel, nebo zaměstnanec, a je pouze na vůli účastníka pracovního poměru, kterému byl návrh na uzavření této dohody předložen, zda na něj přistoupí nebo nikoliv.
Dohoda musí vyjadřovat úmysl obou stran existující pracovní poměr ukončit a musí být sjednána nejpozději v den, kdy by měl pracovní poměr na jejím základě skončit. Za den skončení pracovního poměru nelze označit den předcházející datu jejího sjednání. Úmysl existující pracovní poměr ukončit a navržené datum skončení pracovního poměru musí proto obsahovat i návrh na její sjednání. Dohoda o skončení pracovního poměru musí být sjednána písemně. Dohodu o rozvázání pracovního poměru nelze uzavírat ústně nebo konkludentně (mlčky). § 582 NOZ stanoví, že není-li právní jednání (dohoda o skončení pracovního poměru) učiněno v písemné formě, kterou stanoví v tomto případě § 49 odst. 2 ZP, je tato dohoda neplatná. I NOZ však umožňuje, aby smluvní strany nedostatek písemné formy dodatečně zhojily a tím vadu odstranily. Podle § 20 ZP se lze neplatnosti právního jednání u dohody o skončení pracovního poměru dovolat.
Na rozvázání pracovního poměru dohodou se nevztahují žádná omezení, jako je tomu například u rozvázání pracovního poměru výpovědí dané zaměstnavatelem, kde platí ve vymezených případech zákaz výpovědi v ochranné době. Na základě uzavřené dohody skončí pracovní poměr ke sjednanému dni i v případě, že zaměstnankyně například po uzavření dohody zjistí, že je těhotná, zaměstnanec bude uznán dočasně práce neschopným pro nemoc nebo úraz a v případech dalších skutečností, v důsledku kterých plyne ochranná doba, v níž zaměstnavatel nesmí dát výpověď (§ 53 ZP a § 54 ZP). Dohodou lze rozvázat pracovní poměr kdykoliv, z jakýchkoliv důvodů a k jakémukoliv dopředu existujícímu dohodnutému datu.
Uvedení důvodu rozvázání pracovního poměru v dohodě je významné zejména v případech rozvazování pracovního poměru dohodou z důvodu organizačních změn (prokazatelnost práva na odstupné) a v dalších případech, kdy určitá plnění jsou závislá na tom, z jakého důvodu došlo ke skončení pracovního poměru (např. právo na podporu v nezaměstnanosti).
Protože smluvní strany si mohou sjednat vše, co zákoník práce nezakazuje, mohou si v dohodě o rozvázání pracovního poměru sjednat odstupné - například zvýšené odstupné v případě, že zaměstnanec přistoupí na dohodu o…