dnes je 22.12.2024

Input:

3.3.3 Návrh zaměstnavatele na změnu pracovní smlouvy podle § 40 ZP

22.10.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.3.3
Návrh zaměstnavatele na změnu pracovní smlouvy podle § 40 ZP

JUDr. Věra Bognárová

Zaměstnavatel ................................................ (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO), zastoupený .............................................

a

Zaměstnanec ................................. (jméno a příjmení), narozen dne trvale bytem .........................

Věc:

Návrh na změnu pracovní smlouvy sjednané dne

Vážený pane,

podle pracovní smlouvy uzavřené dne ............... pracujete u zaměstnavatele ............. v pracovním poměru jako ............................. (uvést druh práce) v místě práce ...................... .

Zaměstnavatel navrhuje změnu pracovní smlouvy ve sjednaném místě výkonu práce na ...................... od 1. 5. 2018 (nebo ve sjednaném druhu práce na ...................... od ..............., nebo v době trvání pracovního poměru z doby určité na dobu neurčitou).

Důvodem návrhu zaměstnavatele na změnu pracovní smlouvy je skutečnost, že v místě výkonu práce v ......... je potřebný Vámi vykonávaný druh práce, který můžete vzhledem ke svým zkušenostem a kvalifikaci vykonávat.

Přijetí návrhu na sjednání změny pracovní smlouvy písemně sdělte do ..............

.......................................................

razítko zaměstnavatele

a podpis statutárního orgánu zaměstnavatele

Zaměstnanec převzal dne: .......................

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 4 ZP

  • § 20 ZP

  • § 34 odst. 2 ZP

  • § 38 odst. 1 ZP

  • § 40 ZP

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

  • § 564 NOZ

  • § 582 NOZ

  • § 1724 až § 1766 NOZ

Komentář:

Obsah pracovního poměru je možné změnit jen tehdy, dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na jeho změně. Tato zásada vyplývá ze smluvní volnosti vzniku pracovního poměru. Pracovní poměr je zakládán pracovní smlouvou a smlouvu lze měnit výhradně smlouvou. Konat práce jiného druhu nebo v jiném místě, než byly sjednány v pracovní smlouvě, je zaměstnanec povinen jen v případech uvedených v zákoníku práce. Jednostranná změna druhu práce z rozhodnutí zaměstnavatele, tj. převedení na jinou práci, je upraveno v § 41 ZP.

Návrh na změnu pracovní smlouvy může podat jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec. Ani jeden z účastníků nemusí k návrhu na sjednání změny pracovní smlouvy přistupovat, je na vůli (rozhodnutí) toho účastníka pracovního poměru, kterému byl návrh na změnu pracovní smlouvy předložen, zda na něj přistoupí nebo nikoliv. Smlouva (nebo dohoda – označení znamená totéž) se sjednává podle pravidel obecně upravených pro sjednávání smluv obsažených v § 1724 až § 1766 NOZ. Smlouva podle těchto ustanovení je sjednána tehdy, jakmile si strany ujednají její obsah.

Dohoda o změně pracovní smlouvy musí vyjadřovat úmysl obou stran existující pracovní poměr změnit, a to v konkrétně vymezené části. Změnit pracovní smlouvu lze v podstatě ve všech ujednáních kromě dne vzniku pracovního poměru, protože tímto dnem pracovní poměr vznikl a zpětně datum jeho vzniku nelze změnit. Prodloužit nelze ani délku zkušební doby, je-li sjednána v pracovní smlouvě, protože zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. Není ale vyloučeno, aby délka zkušební doby byla zkrácena, i to je možné učinit změnou pracovní smlouvy. Sjednat změnu pracovní smlouvy lze jak ohledně povinných náležitostí pracovní smlouvy, což je druh práce a místo výkonu práce, tak i u všech ostatních sjednaných závazků obsažených v pracovní smlouvě. Změnit lze také ujednání o době trvání pracovního poměru, a to jak ze sjednané doby trvání pracovního poměru na dobu určitou na neurčitou, tak i obráceně, je-li původně sjednán pracovní poměr na dobu neurčitou, není vyloučeno jej v průběhu doby změnit na dobu určitou.

Dohoda o změně pracovní smlouvy musí být sjednána písemně. Písemná forma je dodržena i tehdy, nejednají-li strany přímo, ale dojde-li k písemnému návrhu na sjednání

Nahrávám...
Nahrávám...