dnes je 22.12.2024

Input:

3.4.48 Oznámení zaměstnavatele o prodloužení výpovědní doby

31.10.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.4.48
Oznámení zaměstnavatele o prodloužení výpovědní doby

JUDr. Věra Bognárová

Oznámení zaměstnavatele o prodloužení výpovědní doby

Zaměstnavatel ..................................................... . (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO) zastoupený ...............................................

 

Zaměstnanec ................................... (jméno a příjmení), narozen dne ..................... číslo OP ....................... trvale bytem .........................

(dále jen "zaměstnavatel“ a "zaměstnanec“)

Věc:

Oznámení zaměstnavatele o prodloužení výpovědní doby

Vážený pane/vážená paní,

Váš pracovní poměr k zaměstnavateli má končit na základě výpovědi podle § 52 písm. c) ZP, kterou jsme Vám doručili dne ............. (např. 15. června 202.), uplynutím dvouměsíční výpovědní doby dne ............ (např. 31. srpna 202.). Skončení pracovního poměru výpovědí bylo učiněno v rámci tzv. hromadného propouštění realizovaného podle § 62 ZP.

Pracovní poměr hromadně propouštěného zaměstnance skončí výpovědí nejdříve po uplynutí doby 30 dnů po sobě jdoucích od doručení písemné zprávy zaměstnavatele podle § 62 odst. 5 ZP krajské pobočce Úřadu práce.

Zaměstnavatel písemnou zprávu, kterou byl povinen při hromadném propouštění realizovaném podle § 62 ZP doručit krajské pobočce Úřadu práce příslušné podle místa činnosti zaměstnavatele podle § 62 odst. 5 ZP, doručil tomuto orgánu dne .................(např. 15. srpna 202.).

Vaše výpovědní doba se proto prodlužuje až do .............. (např. 14. září 202.). Tímto dnem skončí Váš pracovní poměr, ledaže prohlásíte, že na prodloužení pracovního poměru netrváte. Toto prohlášení se činí na personálním oddělení nejpozději do dne uplynutí původní dvouměsíční výpovědní doby do ............. (např. 31.8. 202.). Pak by Váš pracovní poměr skončil dne .............. (např. 31. srpna 202.).

..................................................

razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zaměstnance

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 51 ZP

  • § 52 písm. a) až c) ZP

  • § 62 až § 64 ZP

Komentář:

Pracovní poměr na základě podané výpovědi končí uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce. Výpovědní dobu lze v dohodě se zaměstnancem prodloužit, ale může být prodloužena jedině vždy shodně jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Dohoda o prodloužení výpovědní doby musí být písemná. Výpovědní doba začíná plynout prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Z tohoto pravidla však existuje několik výjimek, a mimo jiné i výjimka upravená § 63 ZP, která se vztahuje na tzv. hromadné propouštění zaměstnanců.

Hromadné propouštění, které je upraveno v § 62 až § 64 ZP není zvláštním způsobem skončení pracovního poměru. Jedná se o úpravu zvláštního postupu pro případ, že je se zaměstnanci ukončen pracovní poměr v zákonem stanoveném počtu z důvodu organizačních změn. Zákoník práce při hromadném propouštění upravuje povinnosti zaměstnavatele k jednotlivým zaměstnancům, ve vztahu k zástupcům zaměstnanců, tj. odborové organizaci nebo radě zaměstnanců, a také upravuje povinnosti zaměstnavatele ve vztahu k úřadům práce, aby se zaměstnanci i stát, který zajišťuje propuštěným zaměstnancům další zaměstnávání, mohl na danou situaci připravit.

Na výpověď z pracovního poměru, příp. dohodu o skončení pracovního poměru, která se činí v rámci hromadného propouštění, se

Nahrávám...
Nahrávám...