NahoruSdělení zaměstnavatele, že za škodu na odložených věcech neodpovídá
Zaměstnavatel (název a sídlo, IČO, zastoupený): ...........................................................................
a
Zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště, datum narození, pracovní zařazení): ..........................................
Věc:
Sdělení zaměstnavatele, že za škodu na odložených věcech neodpovídá
Vážený pane,
dopisem ze dne ......... jste zaměstnavatele požádal o náhradu škody, která Vám vznikla na odložených věcech. Svou žádost jste odůvodnil tak, že po příchodu na pracoviště dne ....... jste odložil v šatně v uzamykatelné skříňce, která Vám byla zaměstnavatelem přidělena, své osobní věci, mimo jiné také kabát a boty. Skříňku jste podle svého tvrzení řádně uzamkl a klíč od ní jste měl po celou pracovní dobu u sebe v kapse montérek. Po ukončení pracovní doby jste v šatně zjistil, že skříňka byla násilně odemčena a kabát a boty byly odcizeny. Vznik škody ztrátou odložených věcí jste téhož dne, kdy ke ztrátě došlo, oznámil svému nadřízenému p. ........ a také jste toto oznámení učinil téhož dne písemně.
Na základě Vašeho oznámení, které jste o ztrátě věcí učinil, zaměstnavatel provedl vlastní šetření. Zjištěné skutečnosti však neodpovídají Vámi uvedenému ději. K odložení věcí vymezil zaměstnavatel šatny, v nichž má každý zaměstnanec svou samostatně přidělenou uzamykatelnou skříňku. Bližší pokyny, jak postupovat při odkládání věcí v souvislosti s plněním pracovních úkolů, jsou uvedeny ve vnitřním předpisu. Základní povinností zaměstnance je odkládat věci pouze na místech k tomu vymezených a skříňku při odchodu ze šatny uzamykat a klíč od ní neponechávat na jiným osobám přístupném místě.
Při šetření Vašeho požadavku o náhradu škody jsme však zjistili, že dne, kdy mělo podle Vašeho tvrzení ke ztrátě kabátu a bot dojít, jste tyto věci neuložil do přidělené skříňky, ale ponechal jste je volně na lavičce umístěné v šatně. Několik svědků nezávisle na sobě potvrdilo, že jste toho dne nastoupil do práce pouze několik minut před počátkem směny, a proto jste s převlékáním spěchal a věci, které jste odložil, jste nezabezpečil zaměstnavatelem požadovaným způsobem. Není proto pravdou, že jste kabát a boty odložil do uzamykatelné skříňky a že jste tuto skříňku uzamkl.
Podle § 267 odst. 1 ZP je zaměstnavatel povinen nahradit zaměstnanci škodu na věcech, které se obvykle nosí do práce a které si zaměstnanec odložil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na místě k tomu určeném. Předpoklady této odpovědnosti však naplněny ve Vámi uvedeném případě nebyly. Odložené věci nebyly odloženy na místě, které k tomuto účelu zaměstnavatel vytvořil. Zaměstnavatel proto za věci, které jsou odloženy na jiném než k tomu určeném místě, odpovědnost podle § 267 odst. 1 ZP nenese.
V ..................... dne ..........................
..........................................................................
razítko zaměstnavatele a podpis oprávněného zaměstnance
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
-
§ 226 ZP
-
§ 249 ZP
-
§ 267 odst. 2 ZP
-
§ 268 ZP
-
§ 272 ZP
-
§ 275 ZP
Komentář:
Zaměstnavatel je podle § 226 ZP povinen zajistit bezpečnou úschovu svršků a osobních předmětů, které zaměstnanci obvykle nosí do zaměstnání.
Podle § 267 odst. 1 ZP je zaměstnavatel povinen nahradit zaměstnanci vzniklou škodu na věcech. Předpokladem této odpovědnosti je:
-
jedná se o věci, které se do práce obvykle nosí,
-
zaměstnanec je odložil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na místě k tomu určeném nebo obvyklém,
-
vznik škody na…