NahoruSmlouva o svěření referentského vozidla
Zaměstnavatel ................................................ (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO), zastoupený ...............................................
a
zaměstnanec ................................... (jméno a příjmení), narozen dne ....................., číslo OP ........................, trvale bytem .........................
(dále jen “zaměstnavatel“ a “zaměstnanec“)
uzavírají tuto
NahoruSmlouvu
o svěření referentského vozidla k výkonu práce
1. Zaměstnanec je v pracovním poměru k zaměstnavateli na základě pracovní smlouvy ze dne ...... a koná práci ............ Zaměstnavatel mu touto smlouvou svěřuje k výkonu sjednané práce osobní automobil, který je v majetku zaměstnavatele (nebo jiné osoby, které je zaměstnavatel oprávněn užívat a poskytovat k užívání svým zaměstnancům). Jedná se o osobní automobil tovární značky......, číslo karoserie......, barva......., SPZ......... (dále jen "referentské vozidlo").
2. Zaměstnanec prohlašuje, že vlastní řidičské oprávnění pro skupinu B a nejsou mu známy žádné překážky, které by mu v řízení referentského vozidla bránily.
NahoruII.
Rozsah svěření
1. Referentské vozidlo je určeno výhradně k užívání při plnění pracovních povinností zaměstnance. Zaměstnanec je povinen řídit referentské vozidlo řádně a podle příslušných právních předpisů platných v místě provozu vozidla. Zaměstnanec je odpovědný za porušení příslušných předpisů upravujících pravidla silničního provozu, včetně případně uložených sankcí za porušení těchto předpisů.
2. Zaměstnanec je povinen referentské vozidlo používat zásadně osobně.
NahoruIII.
Povinnosti zaměstnance
1. Zaměstnanec je povinen:
- řádně pečovat o svěřené referentské vozidlo, včetně výbavy vozidla;
- mít při provozu referentského vozidla u sebe platné předepsané doklady pro řízení vozidla včetně dokladů požadovaných pro provoz motorového vozidla;
- při opuštění referentského vozidla neponechávat v kabině předměty, materiál, přístroje, doklady apod.;
- vyjmout při opuštění vozidla ovládací panel autorádia, pokud je jím referentské vozidlo vybaveno a
- referentské vozidlo zajistit proti odcizení uzamčením a dalšími prostředky, je-li jimi vybaveno;
- parkovat referentské vozidlo na tomto místě................
NahoruIV.
Technický stav vozidla
1. Za technický stav referentského vozidla je při předání vozidla zaměstnanci odpovědný zaměstnavatel. Zaměstnanec je povinen oznámit zaměstnavateli jakoukoliv změnu technického stavu, která brání v jeho používání. Technický stav referentského vozidla musí odpovídat podmínkám provozu stanovených příslušnými právními předpisy, zejména zákonem o silniční dopravě a zákonu o silničním provozu. Zaměstnanec je povinen na vyzvání zaměstnavatele umožnit mu kontrolu technického stavu vozidla.
2. Zaměstnanec je povinen sledovat u převzatého referentského vozidla platnost STK, platnost potvrzení o splnění emisních limitů a zaměstnavatele včas předem informovat o uplynutí doby jejich platnosti.
NahoruV.
Náklady spojené s užíváním referentského vozidla
1. Zaměstnanec je při používání referentského vozidla povinen vést měsíční knihu jízd jako záznam o provozu referentského vozidla a vyúčtování nákladů na provoz referentského vozidla – dále jen "měsíční kniha jízd".
2. Zaměstnanec je povinen odevzdat měsíční knihu jízd za příslušný kalendářní měsíc zaměstnavateli do 5. pracovního dne následujícího měsíce. Měsíční knihu jízd za měsíc prosinec odevzdá nejpozději do 31. 12. daného kalendářního roku.
3. Částka vykázaná zaměstnancem v měsíční knize jízd jako náklady na provoz referentského vozidla mu bude proplacena do 10. pracovního dne měsíce následujícího, pokud ji zaměstnanec již neuhradil kartou CCS v majetku zaměstnavatele poskytnuté mu k tomuto účelu.
4. Bez řádně a včasně odevzdané měsíční knihy jízd nemůže zaměstnavatel uplatnit náklady na provoz vozidla jako nákladovou položku a musí je hradit ze svého zisku. Vznikne-li zaměstnavateli škoda v souvislosti s nesprávně vyplněnou měsíční knihou jízd (např. po daňové kontrole), je zaměstnavatel oprávněn požadovat po zaměstnanci náhradu této škody.
NahoruVI.
Náklady na provoz vozidla
1. Náklady na technické prohlídky, servis referentského vozidla, jakož i na nákup náhradních dílů hradí zaměstnavatel. Každá periodická prohlídka vozidla musí být potvrzena servisem v servisní knížce vozidla.
2. Opravy jiné než opravy periodické stanovené výrobcem vozidla, musí být na základě žádosti zaměstnance předem schváleny zaměstnavatelem. Výjimky tvoří opravy, bez nichž by mohlo dojít k vážnému ohrožení bezpečnosti provozu vozidla (jedná se o opravy brzdového systému a řízení včetně tlumičů pérování). Pro tyto opravy stačí pouze písemné ohlášení opravy zaměstnavateli.
3. Nadlimitní spotřebu (průměrná spotřeba dle technického průkazu + 20 %) hradí zaměstnanec v plné výši. Pro posouzení dodržení úrovně spotřeby pohonných hmot se sleduje normovaná a skutečná spotřeba za celý rok. V případě ukončení pracovního poměru v průběhu kalendářního roku je zaměstnanec povinen uhradit takto překročenou průměrnou spotřebu do 10 dnů od obdržení jejího vyúčtování.
4. Karta CCS poskytnutá zaměstnanci je určena pouze k nákupu pohonných hmot, olejů, brzdové a chladicí kapaliny, vody do odstřikovače a mytí vozidla. Tuto platební kartu lze využít pouze k provozu svěřeného referentského vozidla. Zaměstnanec je povinen vyžádat si při nákupu daňový doklad a předat jej spolu s měsíční knihou jízd zaměstnavateli.
5. Mytí vozidla je třeba provádět s ohledem na stav vozidla.
…