3.4.46
Výpověď daná zaměstnancem podle § 51a ZP
JUDr. Věra Bognárová
NahoruVýpověď daná zaměstnancem podle § 51a ZP
Zaměstnavatel ..................................................... . (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO) zastoupený ...............................................
Zaměstnanec ................................... (jméno a příjmení), narozen dne ..................... číslo OP
Věc:
Výpověď zaměstnance z pracovního poměru podle § 51a ZP
Podle pracovní smlouvy uzavřené dne ...... jsem u Vás zaměstnán jako ........ (druh práce). Tento pracovní poměr s Vámi rozvazuji výpovědí podle § 51a ZP. Výpověď dávám z toho důvodu, že jste mě informovali, že ke dni ..... (např. 1. října 202.) dochází k přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů k jinému zaměstnavateli, kterým se od tohoto data stává společnost .................
Nemám zájem na tom pracovat u tohoto zaměstnavatele, a proto využívám svého práva pracovní poměr ukončit výpovědí. Písemnou informaci podle § 339 ZP jste mi poskytli dne ........ (např. 15. srpna 202.). Výpověď proto dávám ve stanovené lhůtě 15 dnů ode dne, kdy jsem byl o takovém přechodu informován, a pracovní poměr tak skončí dnem ................. (např. 30. září 202.).
V ............... dne ......................
......................................................
podpis zaměstnance, adresa
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 50 ZP
-
§ 51 ZP
-
§ 51a ZP
-
§ 338 ZP
-
§ 339 ZP
Komentář:
Zaměstnanec může dát výpověď z pracovního poměru z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Výpovědní doba činí, pokud nebyla sjednána mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem delší, dva měsíce, a začíná plynout prvním dnem kalendářního měsíce následujícího podání výpovědi. Končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Z tohoto pravidla však existují výjimky. Někdy se výpovědní doba prodlužuje (u ochranných dob), v jednom případě je výpovědní doba kratší. Tím je možnost zaměstnance ukončit pracovní poměr výpovědí z důvodu přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů (nebo z důvodu přechodu výkonu práv a povinností z pracovněprávních vztahů). Výpovědní doba je v případě použití postupu podle § 51a ZP kratší než dvouměsíční.
Dochází-li k převodu činnosti zaměstnavatele nebo její části na jiného zaměstnavatele, přecházejí tím ze zákona také práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele. K přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů dochází na základě zákona a zaměstnanec sám svým nesouhlasem nemůže přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů žádným způsobem vyloučit. Dojde-li proto za podmínek upravených buď obecně v § 338 odst. 2 ZP, nebo v jiných právních předpisech, které tento přechod zakládají, k přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů, ode dne účinnosti této změny se zaměstnanec stává zaměstnancem jiného zaměstnavatele, a to i kdyby s tímto postupem nesouhlasil. Stanovisko zaměstnance k přechodu proto nemá žádný právní význam.
Pracovní poměr je však osobním vztahem, který zaměstnanec uzavírá s konkrétním zaměstnavatelem, kterého si vybral a nemusí mít z různých důvodů (ať jsou to důvody závažné, méně závažné, oprávněné či neoprávněné) zájem na tom pracovat u jiného zaměstnavatele. Vyloučit pro sebe přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů však může pouze tak, že pracovní poměr ukončí. Pokud jeho pracovní poměr bude trvat, přechází vztahy všech zaměstnanců, kteří pracují u konkrétního zaměstnavatele v části dotčené tímto přechodem k jinému zaměstnavateli. Zákoník práce pro tuto situaci upravuje kratší běh výpovědní doby tak, aby pracovní poměr skončil ke dni předcházejícímu přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů tak, aby zaměstnanec, pokud nechce, nemusel k přejímajícímu zaměstnavateli přecházet. Úprava je obsažena v § 51a ZP.
Zaměstnanec může dát výpověď z důvodu přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů nebo z důvodu přechodu výkonu práv a povinností z pracovněprávních vztahů pouze ve lhůtě 15 dnů ode dne, kdy byl o tomto přechodu informován. Informace se vyžaduje v rozsahu upraveném v § 339 ZP a musí být…