3.3.35
Žádost zaměstnance o zařazení na původní práci a pracoviště podle § 47 ZP
JUDr. Věra Bognárová
NahoruŽádost zaměstnance o zařazení na původní práci a pracoviště podle § 47 ZP
Zaměstnavatel ................................................ (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO), zastoupený .............................................
a
Zaměstnanec ................................. (jméno a příjmení), narozen dne ..................... číslo OP ....................... trvale bytem .........................
Věc:
Žádost o zařazení na původní práci a pracoviště podle § 47 ZP
U zaměstnavatele pracuji na základě pracovní smlouvy sjednané dne........ jako .....(uvést druh práce podle pracovní smlouvy) ve sjednaném místě výkonu ......(uvést místo výkonu práce podle pracovní smlouvy).
Dne ........ uplyne doba čerpané mateřské dovolené, která mi byla poskytnuta v rozsahu 28 týdnů podle § 195 ZP v souvislosti s narozením ...............(uvést jméno dítěte).
Sděluji, že po ukončení čerpání mateřské dovolené budu opět pracovat a dne........ nastoupím do práce.
Podle § 47 ZP proto žádám, aby mě zaměstnavatel zařadil na původní práci, tj........ na pracoviště.......... Podle § 47 ZP je zaměstnavatel povinen zaměstnankyni vracející se do práce po skončení mateřské dovolené zařadit na její původní práci a pracoviště.
V ..................... dne ...................
.........................................
podpis zaměstnance
Zaměstnavatel převzal dne: ..... .......
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
-
§ 34 ZP
-
§ 38 odst. 1 písm. a) ZP
-
§ 47 ZP
-
§ 191 ZP
-
§ 195 ZP
-
§ 201 ZP
-
§ 203 ZP
-
§ 204 ZP
Komentář:
Od vzniku pracovního poměru je zaměstnavatel podle § 38 odst. 1 písm. a) ZP povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy, platit mu za vykonanou práci mzdu nebo plat, vytvářet podmínky pro plnění jeho pracovních úkolů a dodržovat ostatní pracovní podmínky stanovené právními předpisy, smlouvou nebo stanovené vnitřním předpisem. Povinnost zaměstnavatele přidělovat zaměstnanci práci podle sjednané pracovní smlouvy, tj. ve sjednaném druhu práce a sjednaném místě výkonu práce platí po celou dobu trvání pracovního poměru. Nemůže-li zaměstnavatel tuto povinnost plnit z důvodu na své straně, musí pracovní poměr se zaměstnancem ukončit. Zpravidla se jedná o organizační důvody.
Povinnost zaměstnavatele přidělovat zaměstnanci práci podle sjednané pracovní smlouvy se vztahuje i na zaměstnance, kteří po různě dlouhou dobu práci nekonali pro překážky v práci. Např. se vracejí zpět do práce po čerpání rodičovské dovolené poskytnuté podle § 196 ZP anebo po poskytnutí pracovního volna bez náhrady mzdy nebo platu, např. často poskytované do 4 let věku dítěte.
Návrat zaměstnanců po ukončení shora uvedených…