4.11
Záznam o odmítnutí výkonu práce zaměstnancem při bezprostředním a závažném ohrožení
JUDr. Anna Janáková
NahoruZáznam o odmítnutí výkonu práce zaměstnancem
při bezprostředním a závažném ohrožení
Pracoviště zaměstnavatele:................................. (specifikace pracoviště, kde k odmítnutí práce došlo)
Zaměstnanec, který odmítl vykonat práci: .....................................................(identifikační údaje zaměstnance)
Datum a čas odmítnutí práce:.............................................................................................................. ...........................................................................................................................................
Odmítnutý výkon práce: ............................................................................................................ .............................................................................................. (popis práce, která byla odmítnuta)
Důvody odmítnutí: ................................................................. (důvody, které zaměstnanec uvedl, pro něž by další výkon práce bezprostředně a závažným způsobem mohl ohrozit jeho život a zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob:....................).
Místo a datum provedení záznamu: ...............................
.........................................................
podpis nadřízeného vedoucího zaměstnance,
který záznam vyhotovil
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
Úmluva Mezinárodní organizace práce č. 155, o bezpečnosti a zdraví pracovníků a o pracovním prostředí, čl. 13 a čl. 19 písm. f), (převzata vyhláškou č. 20/19789 Sb.)
Komentář:
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci je postavena v evropské a tuzemské legislativě na prevenci rizik, kterou se rozumí všechna opatření vyplývající z:
která mají za cíl rizikům práce předcházet, odstraňovat je nebo minimalizovat působení rizik neodstranitelných.
Přesto se ví, a legislativa s tím počítá, že může dojít k situaci, kdy zaměstnanec, který koná práci, vyhodnotí, že se objevilo riziko práce, které, kdyby pokračoval v práci, může bezprostředně a závažným způsobem ohrozit život a zdraví jeho, popřípadě život nebo zdraví jiných osob.
Pro takový případ Úmluva mezinárodní organizace práce č. 155 a potažmo zákoník práce č. 262/2006 Sb. přijaly ustanovení, které dává zaměstnanci možnost, aby sám provedl…