dnes je 22.12.2024

Input:

§ 24 ZPVZP - Povinnosti osob samostatně výdělečně činných

8.2.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut

3.1.4.24
§ 24 ZPVZP – Povinnosti osob samostatně výdělečně činných

Ing. Antonín Daněk

Úplné znění


Ustanovení související

  • Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění (ZPVZP)

    • § 3a – vyměřovací základ osob samostatně výdělečně činných

    • § 7, 8 – odvod pojistného za osoby samostatně výdělečně činné

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP)

    • § 2a – poplatník v paušálním režimu

    • § 7 – příjmy ze samostatné činnosti

    • § 7a – paušální daň

    • § 38g – podání daňového přiznání

  • Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád

  • Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání


Komentář
Komentář

Odstavec 1

Zahájení samostatné výdělečné činnosti

Pokud pojištěnec vykazuje ve své samostatné výdělečné činnosti příjmy zdaňované podle § 7 odst. 1 a 2 ZDP, považuje se z tohoto titulu ve zdravotním pojištění za OSVČ.

Osoby považované ve zdravotním pojištění za OSVČ, tedy s povinností placení pojistného a plnění ostatních zákonných povinností, jsou vyjmenovány v ustanovení § 5 písm. b) ZoVZP.

OSVČ je povinna nejpozději do 8 dnů oznámit příslušné zdravotní pojišťovně zahájení a také ukončení samostatné výdělečné činnosti. Za zahájení této činnosti se pro účely zdravotního pojištění považuje okamžik, kdy osoba začne provozovat činnost s cílem "mít příjem" (uzavření kupní smlouvy, vystavení objednávky, fakturace apod.). Za zahájení samostatné výdělečné činnosti se tedy nepovažuje pouhé získání živnostenského listu nebo jiného oprávnění k provozování samostatné výdělečné činnosti. Pokud již měla OSVČ v předchozím roce příjmy podle § 7 ZDP, třebaže v jiném oboru, případně na jiný živnostenský list aj., nejde v tomto případě o zahajování samostatné výdělečné činnosti, ale o další rok samostatné výdělečné činnosti. Povinnost oznámit zdravotní pojišťovně zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti se na OSVČ vztahuje i tehdy, je-li současně zaměstnána a pojistné za ni odvádí zaměstnavatel.


Odstavec 2–4

Termíny pro podání Přehledu OSVČ zdravotní pojišťovně za rok 2022

Pro podání Přehledu OSVČ o výši daňového základu za rok 2022 platí ve zdravotním pojištění následující termíny:

  • do jednoho měsíce ode dne, ve kterém mělo být podáno daňové přiznání za rok 2022 – jedná se o základní termín, platný pro OSVČ, tedy nejpozději dne 3. 5. 2023,

  • pokud má OSVČ povinný audit nebo zpracovává-li daňové přiznání daňový poradce, může podat Přehled až do 3. 8. 2023.

Do 11. 4. 2023 jsou povinny předložit Přehled ty OSVČ, které daňové přiznání nepodávají (např. nízké příjmy).

Podle § 136 odst. 2 DŘ se lhůta pro podání daňového přiznání podle odstavce 1 prodlužuje na 4 měsíce po uplynutí zdaňovacího období, pokud daňové přiznání nebylo podáno nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období a následně bylo daňové přiznání podáno elektronicky. Protože termín 1. 5. 2023 vychází na pondělí, lze daňové přiznání podat ještě 2. 5. a Přehled zdravotní pojišťovně do 2. 6. 2023.

Pokud OSVČ změnila v průběhu roku 2022 zdravotní pojišťovnu (standardně k 1. 7. 2022), podává Přehled za rok 2022 oběma zdravotním pojišťovnám.

Opravný Přehled

Změní-li se skutečnosti uvedené v podaném Přehledu (například plátce podal opravné nebo dodatečné daňové přiznání), je OSVČ povinna do 8 dnů ode dne, kdy se o změně dozvěděla, podat zdravotní pojišťovně opravný Přehled a do 30 dnů doplatit případné dlužné pojistné. Pokud však OSVČ pouze opravuje chybu v již podaném Přehledu, nejedná se za této situace o opravný Přehled, ale o opravu podaného Přehledu. V případě změny zdravotní pojišťovny se podává opravný Přehled (jakož i řádný Přehled) všem zdravotním pojišťovnám. Neoznámení těchto změn lze zjistit v rámci předávání informací mezi dotčenými institucemi (finanční úřady, okresní správy sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovny).

Do celkové částky zaplacených záloh se zahrnují platby za rok 2022 provedené až do 9. 1. 2023 včetně.

Nahrávám...
Nahrávám...