2.1.4.340001
§ 34a ZDPo – Zvýšení obecného starobního důchodu za vychované děti
JUDr. Jan Přib
Úplné znění
Ustanovení související
-
Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění
-
§ 29 a 31 – podmínky nároku na starobní důchod
-
§ 32 odst. 4 – výchova dítěte
-
§ 33 odst. 2 a § 34 – stanovení procentní výměry starobního důchodu
-
§ 56 odst. 4 – postup při snížení o částku zvýšení za vychované dítě pro neposkytnutí součinnosti
-
§ 57 – postup při snížení procentní výměry při zvýšení za vychované dítě neprávem
-
§ 58 odst. 3 – postup při souběhu starobních důchodů s nárokem podle § 29 a podle § 61a při zvýšení za vychované dítě
-
§ 59 odst. 2 – souběh starobního důchodu zvýšeného za vychované dítě a vdovského nebo vdoveckého důchodu
-
§ 61a odst. 2 – zvýšení transformovaného starobního důchodu za vychované dítě
-
Zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení
-
§ 6 odst. 3 písm. a) bod 14, § 7 odst. 1 písm. i) a § 53 odst. 4 – spory o zvýšení starobního důchodu za vychované dítě
-
§ 83 odst. 4 – žádost o zvýšení procentní výměry starobního důchodu za vychované dítě
-
§ 84a – prokazování výchovy dítěte
-
Nařízení vlády č. 286/2023 Sb., o výši všeobecného vyměřovacího základu za rok 2022, přepočítacího koeficientu pro úpravu všeobecného vyměřovacího základu za rok 2022, redukčních hranic pro stanovení výpočtového základu pro rok 2024, základní výměry důchodu stanovené pro rok 2024 a částky zvýšení za vychované dítě pro rok 2024 a o zvýšení důchodů v roce 2024
Dnem 1. ledna 2023 nabyla účinnosti úprava o zvýšení procentní výměry starobního důchodu za vychované děti. Toto zvýšení za vychované děti náleží jak k řádnému starobnímu důchodu, tak k předčasnému starobnímu důchodu, na který vzniká nárok podle § 31 ZDPo. Za vychované dítě se zvyšuje též starobní důchod, na který vznikl nárok při dosažení věku 65 let přeměnou z invalidního důchodu podle § 61a ZDPo. Za vychované dítě se nezvyšuje invalidní důchod.
Procentní výměra starobního důchodu se za vychované dítě zvyšuje ode dne, od něhož se důchod přiznává, a to za každé dítě, které pojištěnec vychoval. Počet vychovaných dětí není omezen. Výchova dítěte se posuzuje obdobně jako pro účely stanovení důchodového věku se zřetelem na vychované děti. Nárok na zvýšení procentní výměry starobního důchodu má pojištěnec, tedy jak žena, tak muž.
Podmínkou zvýšení procentní výměry je podání žádosti. Tato žádost je součástí žádosti o přiznání starobního důchodu. V žádosti o přiznání důchodu je pojištěnec povinen uvést, zda žádá o zvýšení procentní výměry důchodu za vychované dítě. Pokud pojištěnec v žádosti o přiznání starobního důchodu neuvede, že žádá o zvýšení procentní výměry starobního důchodu, nelze tuto žádost uplatnit dodatečně. Pokud vznikl nárok na starobní důchod podle § 61a ZDPo při dosažení věku 65 let, podává se žádost o zvýšení za vychované dítě do dvou let od vzniku nároku na tento důchod s tím, že nebyla-li podána žádost v této lhůtě, nárok na zvýšení za vychované dítě zaniká.
Výchovu téhož dítěte nelze současně započítat více osobám; vychovávalo-li dítě více osob, přihlíží se k výchově dítěte jen u té osoby, která o dítě…