Moudří tvrdí, že čaj je potěchou nebes, bohatstvím přírody, tišícím lékem, zárukou zdraví, nektarem múz a poradcem státníků. Proč si ho tedy nedopřát v hojném množství i v práci?
Vzduch v kancelářích s ústředním topením bývá suchý, vysušuje i průvan při větrání. Obojí zhoršuje hydrataci organismu. Tak proč si neudělat čaj? Jednou v březnu jsem dostal exkluzivní, zelený japonský čaj. Pečlivě jsem jej připravil, vypil a měl jsem dojem, že jsem se ocitl bez košile za polárním kruhem. Tento čaj dokázal ochladit temperamentního samuraje v červenci, ale nehodil se v předjaří pro člověka mého věku.
Než se dostaneme k výběru čajů, dovolte mi pár poznámek o tomto božském nápoji. Čaj obsahuje mimo jiné zdraví prospěšné antioxidanty, kofein a theanin. Theanin spíše uklidňuje. Šálek čaj proto může napomoci klidné a cílevědomé aktivitě. Zvláště vegetariáni a lidé s anémií by měli mezi jídlem a pitím čaje udělat hodinu až dvě pauzu. Čaj totiž zhoršuje vstřebávání železa rostlinného původu. To se týká i zelených čajů.
Kolik lze z jedné porce čaje připravit nálevů? Až na výjimky je to u černých čajů jeden nálev. Ostatní čaje včetně čaje pu-erh snesou často dva až tři nálevy.
A nyní se podívejme letem světem na jednotlivé druhy čajů. Mohou být ochlazující i zahřívající.
…