dnes je 2.1.2025

Input:

Finanční podpora zaměstnacům postižených povodněmi

8.9.2010, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

     V letošním roce opakovaně postihly Českou republiku ničivé povodně, které způsobily celou řadu problémů podnikatelům i jejich zaměstnancům. Společnosti tak musí řešit dopady povodní na své straně, např. zničení majetku nebo omezení výroby, ale také problémy, které vzniknou jejich zaměstnancům. V příspěvku se zaměříme na daňové dopady přímé finanční podpory zaměstnancům ze strany zaměstnavatele.

Sociální výpomoc poskytnutá zaměstnanci

     Od daně z příjmů ze závislé činnosti je v souladu s ust. § 6 odst. 9 písm. o) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), osvobozena sociální výpomoc do výše 500 000 Kč poskytnutá zaměstnancům v mimořádně závažných případech a při řešení složitých sociálních situací, které vznikly v přímé souvislosti s živelní pohromou, na územích, na kterých byl vyhlášen nouzový stav podle zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti státu. Zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci sociální výpomoc v hotovosti, a to na základě písemné smlouvy. Sociální výpomoc zaměstnavatel financuje z FKSP, ze sociálního fondu nebo na vrub daňově neúčinných nákladů.

     Poskytování finanční výpomoci zaměstnavatelem zaměstnanci není upraveno žádným právním předpisem a o jejím poskytnutí rozhoduje výhradně zaměstnavatel. Jediným omezením je daňové posouzení na straně zaměstnance, protože pokud nejsou splněny podmínky ust. § 6 odst. 9 písm. o) ZDP, bude finanční výpomoc posouzena jako příjem podléhající dani z příjmů ze závislé činnosti (ve vztahu k zaměstnanci nikdy nepůjde o daň darovací).

Příklad č. 1

Při povodni byl značně poškozen rodinný dům zaměstnance společnosti Alfa, s. r. o., pana Nováka. Společnost poskytla zaměstnanci ze sociálního fondu sociální výpomoc ve výši 100 000 Kč.

Vzhledem k tomu, že na území, kde má zaměstnanec bydliště, byl v důsledku povodní vládou ČR vyhlášen nouzový stav, je toto plnění u zaměstnance osvobozeno od daně z příjmů ze závislé činnosti. Pokud by tato podmínka nebyla splněna, byla by částka ve výši 100 000 Kč zaměstnanci připočtena ke zdanitelné mzdě. Pro zaměstnavatele se v obou případech jedná o daňově neuznatelný náklad.

Sociální půjčky zaměstnancům

     Jednou z dalších možností pomoci je poskytnutí bezúročné nebo nízkoúročené půjčky. Zákon o daních z příjmů v ust. § 6 odst. 9 písm. l) uvádí případy, ve kterých je toto plnění osvobozeno od daně z příjmů ze závislé činnosti. Jedná se o poskytnutí půjček z FKSP (u organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky) a ze sociálního fondu nebo ze zisku po jeho zdanění (u ostatních subjektů) - viz tabulka dole.

Příklad č. 2

Společnost Beta, s. r. o., poskytla ze sociálního fondu svému zaměstnanci panu Novákovi, který byl postižený povodní, bezúročnou půjčku k překlenutí tíživé finanční situace ve výši

Nahrávám...
Nahrávám...