dnes je 21.11.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 10

13.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

1.1.2.2
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 10

Mgr. Ing. Michal Bureš

Obecně

Ustanovení § 10 upravuje použití analogie (odstavec 1) a připouští soudcovské dotváření práva (odstavec 2). Oba odstavce řeší situaci mezer v zákoně.

Analogia legis

Použití analogie v právu znamená, že na určitou situaci se aplikuje právní norma, která se vztahuje na situaci podobnou, neboť pro danou situaci žádná právní norma stanovena není. Rozlišuje se dvojí typ analogie:

  1. analogia legis (analogie zákona),

  2. analogia iuris (analogie práva).


Analogia legis znamená, že se použije právní norma, která je obsažena zákoně. Na faktickou situaci, která není zákonem řešena, se použije jiné ustanovení zákona, které řeší skutkovou situaci podobnou. Analogia iuris představuje aplikaci právních zásad příslušného právního odvětví, případně dokonce obecných právních zásad, a přistupuje se k ní tehdy, pokud není k dispozici nejen zákonné ustanovení, které by se vztahovalo přímo na tuto skutkovou situaci, ale ani zákonné ustanovení, jež by řešilo skutkovou situaci podobnou. Ustanovení § 10 odst. 1 odkazuje na použití ustanovení, z čehož vyplývá, že se jedná o analogii legis.

Část soudní judikatury a právní nauky používá pro odlišení analogie legis a analogie iuris odlišné hledisko. Za analogii legis považuje to, že se na skutkovou podstatu konkrétním zákonem neřešenou vztáhne analogicky ustanovení stejného zákona upravující skutkovou podstatu podobnou. Naproti tomu za analogii práva považuje vztáhnutí analogického ustanovení zákona co do povahy nejbližšího, a to v rámci celého právního řádu (viz např. rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 1. 6. 2006, sp. zn. 20 Cdo 1662/2005). S takovým rozlišením se neztotožňujeme (srov. důvodovou zprávu).

NOZ tím přejímá dosavadní úpravu v ObčZ, který v § 853 stanovil, že občanskoprávní vztahy, pokud nejsou zvláště upraveny ani tímto, ani jiným zákonem, se řídí ustanoveními tohoto zákona, která upravují vztahy obsahem i účelem jim nejbližší. Zachována jsou i obě kritéria pro volbu ustanovení, které se použije, tj. obsah příslušného ustanovení a jeho účel.

S analogií zákona není možné zaměňovat použití zákonného ustanovení na základě odkazu v jiném zákonném ustanovení. V takovém případě je skutková situace řešena zákonným ustanovením, na které je

Nahrávám...
Nahrávám...