dnes je 21.11.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 572

13.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

1.5.1.5.3
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 572

Mgr. Pavla Krejčí

[Odvolání projevu vůle]

Komentované ustanovení se vztahuje pouze na adresná právní jednání učiněná v písemné formě. Původce právního jednání je učiněným právním jednáním vázán a může jej odvolat pouze za podmínek uvedených v komentovaném ustanovení.

Dokdy lze právní jednání odvolat

Písemné adresné právní jednání může jednající osoba odvolat, a to nejpozději ve stejném okamžiku, kdy druhé straně dojde původní právní jednání, k němuž se odvolání vztahuje. Po tomto okamžiku již právní jednání odvolat nelze a jeho původce je takovým projevem vůle vázán. Pro posouzení, zda došlo k odvolání právního jednání, je důležité, kdy odvolání právního jednání adresátovi dojde, tedy, kdy je mu doručeno (octne se ve sféře jeho dispozice – viz § 570 NOZ), a nikoliv kdy se s odvoláním adresát seznámí, či zda se s ním vůbec seznámí. Adresát se tudíž nejprve může seznámit s původním projevem vůle a teprve následně s jeho odvoláním, a i přesto je odvolání platné, pokud bylo adresátovi doručeno nejpozději ve stejném okamžiku, kdy /mu došlo původní právní jednání.

I když se pravidlo obsažené v komentovaném ustanovení výslovně vztahuje pouze na písemná adresná jednání, je třeba ho vykládat obdobně i u jednání učiněných v jiné formě (ústně, konkludentně,

Nahrávám...
Nahrávám...