V dnešní uspěchané době se často zaměřujeme na kariérní úspěchy a pracovní výkony. Ale co když opravdový smysl života leží někde jinde?
Přemýšleli jste někdy, proč děláte zrovna tu práci, kterou děláte? Co vás vedlo s ní začít? To, jaký smysl nám práce dává, se může v průběhu života měnit. Ztráta smysluplnosti vykonávané činnosti může vést k vyhoření. Nepodceňujme ji a podívejme se, jak tomuto vnitřnímu stavu předejít. Na úvod jeden příklad (jméno bylo změněno a detaily upraveny pro potřeby článku).
Marie pracovala ve vedoucí funkci 20 let. Už se cítí vyčerpaná, ztrácí motivaci v práci a chuť do života celkově. Za dobu působení ve firmě se několikrát změnilo vedení a Marie má pocit, že další chystanou změnu už nezvládne. V rámci koučovací spolupráce si ujasňuje, jak jinak chce k práci přistoupit, a uvědomí si, že chce začít více využívat benefitů, které její zaměstnavatel nabízí. Proměnila se totiž její rodinná situace a tím i motivace. Teď je pro ni na prvním místě čas strávený s dětmi.
Smysluplnost úzce souvisí s našimi hodnotami a motivací, tedy tím, co je pro nás důležité. Pro někoho to je pocit užitečnosti, když někomu pomůže. Pro jiného volný čas, a preferuje tak práci s kratší pracovní dobou, aby byl brzy doma a věnoval se rodině. Co motivuje vás?
Využijte k reflexi své vlastní pracovní motivace devět níže uvedených oblastí:
- Hmotná odměna/Peníze jsou významným motivem pro většinu lidí. Někteří jedinci jsou ochotni kvůli nim udělat téměř všechno. Tito lidé jsou pro firmu velkým přínosem. Má-li firma finance k dispozici, budou její zaměstnanci pracovat na maximum.
- Moc/vliv je významný pro ty, kdo chtějí rozhodovat o své práci a také o činnosti druhých. Lidé, kteří mají rádi svou práci a snaží se v ní vyniknout, jsou motorem, energií firmy. Jsou soutěživí a rádi se srovnávají s ostatními. Dělá jim dobře, když jsou lepší. Pokud se jim nedaří, dělají všechno proto, aby ostatní překonali. Pro firmu je prvořadé, aby její zaměstnanci byli výkonní.
- Význam práce je důležitý pro ty, koho práce baví, je jim zábavou. Milují pocit dobře odvedené práce. V takovém případě jsou sami se sebou spokojeni. Rádi dělají to, co je prospěšné také pro ostatní. Hledají hlubší význam své činnosti.
- Odbornost je rozhodující u těch, kteří se chtějí neustále vzdělávat. Takový pracovník se snaží především vyniknout ve svém povolání a nedovede si představit, že by měl dělat něco jiného.
- Tvořivost je potřeba vytvářet něco nového. Takový člověk má rád práci, při které může přemýšlet a vytvářet nové věci.
- Přátelství/sounáležitost – pro řadu zaměstnanců je nejdůležitější dobrá atmosféra na pracovišti. Mají rádi lidi, kteří s nimi pracují, a daleko více jim záleží na přátelských vztazích než na pracovních výsledcích nebo penězích. Průzkumy opakovaně ukazují, že dobré pracovní vztahy patří mezi nejdůležitější motivátory.
- Samostatnost/autonomie – tato kategorie motivuje lidi, kteří nad sebou těžko snášejí nějakého nadřízeného. Chtějí o všem rozhodovat sami a těžko snášejí, když jim do toho někdo mluví. Nakonec si to stejně udělají po svém.
- Jistota – lidé, kteří jsou zaměřeni na jistotu, netouží po mimořádných příjmech ani po vysokém postavení. Raději se spokojí s málem, ale musejí to mít jisté. Hodně se řídí předpisy a neradi riskují.
- Osobní postavení –…