3.4.52
Odpověď zaměstnavatele na výzvu zaměstnance podle § 69 odst. 1 ZP - vyhovění
JUDr. Věra Bognárová
NahoruOdpověď zaměstnavatele na výzvu zaměstnance podle § 69 odst. 1 ZP - vyhovění
Zaměstnavatel....................... (přesné označení, sídlo, IČ), zastoupený .............................
Zaměstnanec ................ (jméno a příjmení), narozen dne ........., trvale bytem ..................
Věc
Odpověď zaměstnavatele na výzvu zaměstnance podle § 69 odst. 1 ZP
Vážený pane/Vážená paní,
dne ................ Vám byla doručena výpověď z pracovního poměru podle § 52 písm. c) ZP. Pracovní poměr na základě této výpovědi má skončit uplynutím výpovědní doby, která začala plynout dne ............. a má skončit dne .............. .
Dopisem ze dne ............ jste zaměstnavateli písemně oznámil, že s výpovědí nesouhlasíte, považujete ji za neplatnou a trváte na tom, aby Vás zaměstnavatel dále zaměstnával podle sjednané pracovní smlouvy. Podle Vašeho názoru je výpověď neplatná, protože ............ (např. "v době jejího doručení jste byla těhotná", "výpovědní důvod není dostatečně skutkově vymezen" atd.).
Na základě Vašeho oznámení jsme důvody výpovědi znovu posoudili. Přezkoumali jsme i postup dání výpovědi a ověřili jsme, zda podmínky stanovené zákoníkem práce pro možnost ukončení pracovního poměru z tohoto důvodu byly ve Vašem případě splněny.
Zaměstnavateli jste současně s oznámením doložila, že jste od ............ těhotná. O této skutečnosti zaměstnavatel neměl vědomost. Protože na výpověď, kterou jsme Vám doručili podle § 52 písm. c) ZP se vztahuje zákaz výpovědi v době, kdy je zaměstnankyně těhotná, je tato výpověď neplatná, přestože zaměstnavatel o této skutečnosti nevěděl.
Proto zaměstnavatel svou výpověď odvolává. Odvolání výpovědi je v příloze tohoto dopisu (viz vzor 3.4.27). Podmínkou odvolání výpovědi je Váš souhlas. Žádáme Vás proto o vyslovení souhlasu s odvoláním výpovědi. Budete-li s odvoláním výpovědi souhlasit, bude pracovní poměr nadále pokračovat.
Varianta č. 1
Zaměstnavatel Vám bude nadále přidělovat práci podle pracovní smlouvy ze dne ...... a Vy budete povinna tuto práci konat.
Varianta č. 2
Organizační změnou ze dne ...., kterou bylo zrušeno pracovní místo, které podle pracovní smlouvy zastáváte, je účinná od ...... Vzhledem ke zrušení tohoto pracovního místa Vám zaměstnavatel od tohoto okamžiku, i když je výpověď z pracovního poměru neplatná, nemůže přidělovat práci podle sjednané pracovní smlouvy. Pracovní místo totiž neexistuje. Protože však nelze pracovní poměr z tohoto důvodu ukončit a zaměstnavatel je povinen práci podle pracovní smlouvy přidělovat, sdělujeme Vám, že tuto skutečnost považujeme za překážku v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 ZP. Po dobu trvání překážky v práci Vám budeme poskytovat náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku zjišťovaného podle § 351 ZP a násl. Náhrada mzdy Vám bude vyplácena ve stejných termínech, jako Vám byla poskytována mzda.
V ..................... dne ...................
.........................................
razítko zaměstnavatele
a podpis jeho oprávněného zaměstnance
Příloha: Odvolání výpovědi
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
-
§ 50 odst. 5 ZP
-
§ 52 ZP
-
§ 53 ZP
-
§ 69 ZP
-
§ 208 ZP
-
§ 351 ZP a násl.
Komentář:
Jestliže zaměstnanec obdržel od zaměstnavatele výpověď, příp. zaměstnavatel okamžitě zrušil pracovní poměr podle § 55 ZP, nebo jej zrušil ve zkušební době, může zaměstnanec zaměstnavateli písemně podle § 69 odst. 1 ZP oznámit, že trvá na tom, aby ho zaměstnavatel nadále zaměstnával. Toto oznámení má význam v případě, že na základě zaměstnancem podané žaloby soud dojde k závěru, že výpověď, okamžité zrušení nebo zrušení ve zkušební době je neplatné. Pokud zaměstnanec zaměstnavateli oznámí, že trvá na dalším zaměstnání, platí, že jeho pracovní poměr trvá i nadále i po dni, kdy mělo dojít na základě neplatného právního jednání ke skončení pracovního poměru. Zaměstnanci dále přísluší náhrada mzdy nebo platu ve výši…