3.3.1
Oznámení zaměstnance, že trvá na dalším zaměstnávání v pracovním poměru sjednaném na dobu určitou
JUDr. Věra Bognárová
NahoruOznámení zaměstnance
podle § 39 odst. 5 ZP, že trvá na dalším zaměstnávání v pracovním poměru sjednaném na dobu určitou
Zaměstnanec ............................ (jméno, příjmení, bydliště, datum narození, pracovní zařazení)
Zaměstnavatel.................................... (název a sídlo, IČO)
Věc
Oznámení podle § 39 odst. 5 ZP
Podle pracovní smlouvy uzavřené dne ...... jsem u Vás zaměstnán v pracovním poměru na dobu určitou do ...... jako .........
Vzhledem k tomu, že pro sjednání tohoto pracovního poměru na dobu určitou nebyly splněny podmínky stanovené v § 39 odst. 2 zákoníku práce, oznamuji Vám, že trvám na tom, abych byl zaměstnáván i po uplynutí původně sjednané doby trvání tohoto pracovního poměru. Zároveň Vám sděluji, že určení toho, že nebyly splněny zákonné podmínky stanovené pro platné sjednání pracovního poměru na dobu určitou, se domáhám (budu ve stanovené lhůtě domáhat) žalobou u soudu.
V ....... dne .......
.....................................
podpis zaměstnance
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
Komentář:
Zaměstnavatel může se zaměstnancem uzavřít pracovní poměr na dobu určitou. V pracovní smlouvě je nutné vymezit dobu, na kterou se pracovní poměr sjednává. Doba určitá může být uvedena konkrétním kalendářním datem, vymezenou dobou (dnů, týdnů, měsíců nebo roků), ale také může být vymezena konáním určitých prací nebo jinou skutečností např. zástupem za dočasně nepřítomného zaměstnance, např. po dobu mateřské dovolené zaměstnankyně nebo po dobu rodičovské dovolené zaměstnankyně nebo zaměstnance nebo na dobu dočasné pracovní neschopnosti konkrétního zaměstnance.
Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou končí podle § 48 odst. 2 ZP uplynutím této doby. Je-li pracovní poměr sjednán po konkrétní kalendářní dobu, skončí sjednaným dnem. Pracovní poměr sjednaný po dobu výkonu konkrétních prací skončí jejich vykonáním. Pracovní poměr sjednaný po dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti konkrétního zaměstnance skončí posledním dnem trvání jeho dočasné pracovní neschopnosti. Ke skončení pracovního poměru již není nutné žádné další právní jednání, doba skončení pracovního poměru je oběma stranám známa již při sjednání pracovního poměru.
Pracovní poměr na dobu určitou může skončit také ostatními způsoby uvedenými v § 48 odst. 1, 3 a 4 ZP. Skutečnost, že se jedná o pracovní poměr sjednaný na dobu určitou, se přitom při využití jiných způsobů ukončení pracovního poměru nijak neprojeví. Pracovní poměr lze ukončit dohodou, zaměstnanec může sám dát výpověď, není ani vyloučeno skončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele okamžitým zrušením nebo výpovědí, pokud zaměstnanec např. porušuje povinnosti vyplývající mu z pracovního poměru.
V případě skončení sjednaného pracovního poměru uplynutím doby neplatí ochranné doby upravené v § 53 ZP, protože ty se vztahují výhradně na skončení pracovního poměru výpovědí zaměstnavatele. Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou skončí, i když některá z ochranných dob v den skončení pracovního poměru existuje (např. pracovní neschopnost nebo těhotenství).
Doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí podle § 39 odst. 2 ZP přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše 2x, pracovní poměr na dobu určitou je proto možné sjednat maximálně 3x za sebou, prodloužení pracovního poměru se pro tento účel považuje za opakování pracovního poměru. K předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami se nepřihlíží, jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplyne doba 3 let.
Od 1. 1. 2012 není výjimka pro sjednání pracovního poměru na dobu určitou za zástup za dočasně nepřítomného zaměstnance. I u zastupujícího zaměstnance musí zaměstnavatel postupovat tak, aby dodržel maximálně přípustnou délku sjednaného pracovního poměru na dobu určitou, která nesmí přesáhnout 3 roky. Jestliže pro zastoupení nebude doba 3 let dostačující a překážka v práci na straně zastupovaného zaměstnance bude trvat i dále, může být sjednaný pracovní poměr na dobu určitou dvakrát opakován (nebo dvakrát prodloužen). I obecné zásady ohledně možné délky trvání pracovního poměru tak zaměstnavateli umožní, aby pracovním poměrem sjednaným se zastupujícím zaměstnancem nahradil práci zaměstnance z důvodu dlouhodobé překážky v práci, kterou je např. rodičovská dovolená.
Od 1. 8. 2013 je možné sjednávat pracovní poměry na dobu určitou bez omezení, jsou-li splněny podmínky upravené v § 39 odst. 4 ZP. Zaměstnavatel v dohodě s odborovou organizací, pokud u něj působí, nebo sám ve vnitřním předpise vydaném podle § 305 ZP, může vymezit vážné provozní důvody nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, při jejichž existenci…