dnes je 21.11.2024

Input:

Oznámení zaměstnavatele o překážce v práci na jeho straně podle § 208 ZP

15.11.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.4.50
Oznámení zaměstnavatele o překážce v práci na jeho straně podle § 208 ZP

JUDr. Věra Bognárová

Oznámení zaměstnavatele o překážce v práci na jeho straně podle § 208 ZP

Zaměstnavatel....................... (přesné označení, sídlo, IČ), zastoupený .............................

Zaměstnanec: ................................................... (uvést jméno a příjmení, adresu zaměstnance)

Vážený pane/Vážená paní,

u zaměstnavatele jste v pracovním poměru na základě pracovní smlouvy sjednané dne ................ Podle pracovní smlouvy konáte práci ................. dne ........ Vám byla dána výpověď z pracovního poměru podle § 52 písm. c) ZP pro nadbytečnost, protože organizační změnou přijatou vedením zaměstnavatele dne ............ bylo Vaše pracovní místo zrušeno. Organizační změna ze dne ...., kterou bylo zrušeno pracovní místo, které podle pracovní smlouvy zastáváte, je účinná od .......

Vzhledem ke zrušení tohoto pracovního místa Vám od tohoto okamžiku až do skončení pracovního poměru nemůžeme přidělovat práci podle sjednané pracovní smlouvy. Zaměstnavatel tak nemůže plnit povinnost, kterou vůči Vám má podle § 38 odst. 1 písm. a) ZP. Jedná se proto o překážku v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 ZP. Po dobu trvání překážky v práci Vám budeme poskytovat náhradu mzdy (platu) ve výši průměrného výdělku zjišťovaného podle § 351 ZP a násl. Náhrada mzdy (platu) Vám bude vyplácena ve stejných termínech a stejným způsobem, jako Vám byla poskytována mzda (byl poskytován plat).

V ..................... dne ...................

.........................................

razítko zaměstnavatele

a podpis jeho oprávněného zaměstnance

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 38 odst. 1 písm. a) ZP

  • § 52 písm. c) ZP

  • § 207 a 209 ZP

  • § 208 ZP

  • § 351 a násl. ZP

Komentář:

Po dobu trvání pracovního poměru je zaměstnavatel povinen zaměstnanci přidělovat práci podle sjednané pracovní smlouvy, platit mu za vykonanou práci mzdu nebo plat a vytvářet mu podmínky pro plnění pracovních úkolů. To upravuje § 38 odst. 1 písm. a) ZP. Jestliže zaměstnavatel nemůže plnit svou povinnost zaměstnanci přidělovat práci, označuje to zákoník práce jako překážku v práci na straně zaměstnavatele. S těmito překážkami jsou pro zaměstnavatele spojeny právní důsledky spočívající především v tom, že je zaměstnavatel povinen zaměstnanci v určité výši podle typu překážky nahradit ušlý výdělek.

Překážky v práci na straně zaměstnavatele jsou upraveny v § 207 až 210 ZP. Kromě prostoje a přerušení práce způsobené povětrnostními vlivy, které jsou upraveny v § 207 ZP, je v § 208 ZP upravena tzv. obecná překážka v práci na straně zaměstnavatele, která nastupuje v případě, kdy nelze použít jiné speciální ustanovení o překážce v práci, jako je tomu např. ve shora uvedeném § 207 ZP o prostoji a přerušení práce způsobené povětrnostními vlivy. Jestliže nemůže zaměstnanec konat práci pro jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele, ať už způsobené či vzniklé z jakéhokoliv důvodu neuvedeného v § 207 ZP, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.

Tato úprava se však nevztahuje na případy, kdy je u zaměstnavatele uplatněno konto pracovní doby podle § 86 a 87 ZP. Určité odchylky jsou také v případě § 209 ZP, kdy zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnanci práci v rozsahu týdenní pracovní

Nahrávám...
Nahrávám...