dnes je 22.12.2024

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele upravující postup při odvolání vedoucího zaměstnance z pracovního místa

8.2.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut

2.4.6
Vnitřní předpis zaměstnavatele upravující postup při odvolání vedoucího zaměstnance z pracovního místa

JUDr. Věra Bognárová

Vnitřní předpis zaměstnavatele upravující postup při odvolání vedoucího zaměstnance z pracovního místa

Zaměstnavatel .......................................... (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO)

zastoupený ............

vydává tento vnitřní předpis

upravující postup při odvolání vedoucího zaměstnance z pracovního místa.

  1. Tento předpis stanoví postup zaměstnavatele při odvolání vedoucího zaměstnance z pracovního místa. Odvolat z vedoucího pracovního místa lze pouze toho vedoucího zaměstnance, se kterým byla možnost odvolání podle § 73 odst. 2 ZP sjednána.
  2. Právo rozhodnout o odvolání zaměstnance z vedoucího pracovního místa má statutární orgán ............. (je vhodné jej blíže označit – např. představenstvo, jednatel). Odvolání vedoucího zaměstnance projedná statutární orgán buď z vlastního podnětu, nebo na návrh některého ze členů statutárního orgánu, dozorčí rady nebo orgánů mimo zaměstnavatele. Před přijetím rozhodnutí o tom, zda bude vedoucí zaměstnanec odvolán, je možné podle okolností vyzvat vedoucího zaměstnance k podání vysvětlení či vyjádření nebo k předložení dokladů.
  3. Před rozhodnutím o odvolání statutární orgán posoudí možnost ukončit pracovní poměr výpovědí či okamžitým zrušením při dodržení příslušných ustanovení zákoníku práce (§ 50 až § 52 ZP, § 55 ZP, § 61 ZP ) nebo zrušením ve zkušební době, je-li zkušební doba sjednána a trvá.
  4. Odvoláním může statutární orgán pověřit či zmocnit jinou osobu, a to buď obecně, nebo pro konkrétní případ.
  5. Písemné vyhotovení odvolání připravuje .............(např. personální odbor).
  6. Písemné odvolání se doručuje podle § 334 ZP zaměstnanci do vlastních rukou, a to primárně na pracovišti. Není-li to možné, může odvolání zaměstnavatel doručit zaměstnanci kdekoliv bude zaměstnanec zastižen, nebo prostřednictvím provozovatele poštovních služeb. Není-li doručení na pracovišti možné, může zaměstnavatel doručovat také prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací, nebo prostřednictvím datové schránky. V obou případech je tento způsob doručení možný pouze, pokud s tím zaměstnanec souhlasil.
  7. Výkon práce na pracovním místě vedoucího zaměstnance končí dnem doručení odvolání, nebyl-li v odvolání uveden den pozdější.
  8. Odvoláním z pracovního místa vedoucího zaměstnance pracovní poměr nekončí. Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci navrhnout změnu jeho dalšího pracovního zařazení u zaměstnavatele na jinou práci odpovídající jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci, pokud má takové pracovní místo volné. Nabídka jiného pracovního místa se činí současně s odvoláním a odvolanému zaměstnanci je dána lhůta alespoň 5 dnů k tomu, aby se k nabídce jiného pracovního zařazení vyjádřil. Písemnou nabídku jiného pracovního zařazení připraví .................... (vedoucí personálního odboru).
  9. Jestliže zaměstnavatel nemá pro zaměstnance takovou práci nebo nabízené pracovní zařazení zaměstnanec odmítne, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 ZP, zaměstnanci přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku a současně platí, že je dán výpovědní důvod podle § 52 písm. c) ZP. Odstupné poskytované zaměstnanci při organizačních změnách mu však náleží pouze pro případ, že s ním byl rozvázán pracovní poměr po odvolání z místa vedoucího zaměstnance v souvislosti se zrušením tohoto místa v důsledku organizační změny. Odstupné zaměstnanci nenáleží, pokud byl z vedoucího pracovního místa odvolán z jiných důvodů než zrušení konkrétního pracovního místa.
  10. Výpověď z pracovního poměru se v případě, že jiné pracovní zařazení zaměstnavatel nemá, doručí zaměstnanci bezprostředně po doručení odvolání z vedoucího pracovního místa, jinak poté, co nabízené pracovní zařazení odmítne anebo se k němu ve stanovené lhůtě nevyjádří. Písemnou výpověď připraví ............... (vedoucí personálního odboru).
  11. Vnitřní předpis je uložen k nahlédnutí v písemné formě (uvést místo) a v elektronické podobě je přístupný na intranetu zaměstnavatele v sekci vnitřní předpisy.
  12. Tento předpis nabývá účinnosti dnem: ....................

.................................................

razítko zaměstnavatele a podpis

oprávněného zástupce

Komentář:

U jiného zaměstnavatele než uvedeného v § 33 odst. 3 ZP jsou pracovní poměry všech zaměstnanců zakládány výhradně pracovní smlouvou. To se od 1. 1. 2007 vztahuje i na vedoucí zaměstnance, jejichž definice je uvedena v § 11 ZP. Ani u nich nelze pracovní poměr založit jmenováním, tato forma je možná pouze u některých vedoucích pracovních míst zaměstnavatelů uvedených v § 33 odst. 3 ZP.

U ostatních zaměstnavatelů, i když je pracovní poměr založen (nebo změněn) pracovní smlouvou, je však možné podle § 73 odst. 3 ZP dohodnout s vedoucím zaměstnancem možnost jeho odvolání z vedoucího pracovního místa, je-li současně dohodnuto, že se vedoucí zaměstnanec může tohoto místa vzdát. Dohoda o odvolatelnosti nemusí být podle § 73 odst. 2 ZP sjednána písemně, lze to však rozhodně doporučit, protože ústně sjednanou dohodu o odvolatelnosti je těžké prokázat. Dohoda může být sjednána přímo v pracovní smlouvě při vzniku pracovního poměru, může být ale sjednána i později, kdykoliv během trvání pracovního poměru v samostatné dohodě. Jedná se však o dohodu a ta je uzavřena pouze tehdy, mají-li obě smluvní strany vůli dohodu sjednat a dohodnou-li se na jejím obsahu.

Dohoda se sjednává podle pravidel upravených pro sjednávání smluv obecně obsažených v občanském zákoníku § 1724 až § 1766 NOZ. Smlouvou projevují strany vůli zřídit mezi sebou závazek a řídit se obsahem smlouvy.

Nahrávám...
Nahrávám...