3.1.4.8
Výkon činnosti dítěte
JUDr. Petr Bukovjan
Ustanovení související
-
Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 121 – definice a základní podmínky výkonu činnosti dítěte
-
§ 122 a 123 – žádost o vydání povolení, jeho obsah a časové vymezení
-
§ 124 – řízení o zákazu výkonu činnosti dítěte
-
Zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů
-
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů
NahoruČinnost dítěte
Zákon o zaměstnanosti obsahuje jak pozitivní, tak negativní vymezení činnosti dítěte. Dle ustanovení § 122 odst. 2 ZZ se považuje za činnost:
- uměleckou a kulturní – vytváření autorských děl nebo provádění uměleckých výkonů podle autorského zákona a provádění úkonů zejména v oblasti hudební, pěvecké a taneční,
- reklamní – provádění úkonů v reklamě a propagaci výrobků, služeb nebo jiných objektů a předmětů a činnost v modelingu,
- sportovní – provádění sportovních výkonů na veřejnosti.
V ustanovení § 121 odst. 3 se naopak vyjmenovává, co za činnost dítěte ve smyslu zákona o zaměstnanosti považovat nelze.
NahoruPovolení pro provozovatele
Ustanovení zákona o zaměstnanosti týkající se výkonu činnosti dítěte mají význam pro toto dítěte (a jeho zákonné zástupce), ale i pro právnické a fyzické osoby, u kterých je tento výkon prováděn. Zákon o zaměstnanosti nazývá tyto osoby provozovateli. Aby mohlo dítě u provozovatele výše zmíněnou činnost vůbec vykonávat, potřebuje příslušné povolení. O vydání povolení přitom rozhoduje krajská pobočka Úřadu práce, a to na základě písemné žádosti podané zákonným zástupcem dítěte nebo jinou osobou odpovědnou za výchovu dítěte, do jejíž péče bylo dítě svěřeno rozhodnutím soudu. Práva a povinnosti, náležitosti žádosti o povolení a obsah takového povolení detailně upravují ustanovení § 122 a 123 ZZ.
Krajská pobočka Úřadu práce stanoví v povolení rozsah a podmínky pro výkon činnosti upravující rozvrh činnosti a odpočinku v závislosti na rozsahu a druhu činnosti, způsob zajištění ochrany zdraví a…