dnes je 21.11.2024

Input:

Znáte odpověď?

26.9.2012, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

Na první pohled jednoduché. I tak se tváří řada ustanovení právních předpisů. A jaká je realita? To lehce zjistíte po absolvování dnešního znalostního testu.

Otázka č. 1

Se zaměstnancem byla uzavřena pracovní smlouva a v ní sjednána zkušební doba v délce tří měsíců. Během této doby zameškal zaměstnanec neomluveně dvě ze svých směn. Prodlužuje se mu zkušební doba o tyto neomluvené absence?

  1. Ano, pokud šlo v obou případech o neomluveně zameškané celé směny, nikoliv jen o jejich část.

  2. Ne, neprodlužuje.

  3. Záleží na tom, jestli se tak stalo v první, nebo druhé polovině trvání zkušební doby. Pokud v první, tak ano, pokud v druhé, tedy ne.

Řešení

     Zákoník práce ve svém ustanovení § 35 odst. 4 vychází z toho, že zkušební doba se prodlužuje o dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené. Neomluvená absence není překážkou v práci (tou je totiž absence omluvená) ani dovolenou, proto se o ni zkušební doba neprodlužuje. Délka neomluvené absence v rámci směny stejně jako její vztah ke konkrétnímu okamžiku běhu zkušební doby nemá proto žádný význam. Správná je tedy druhá z nabízených možností.

Otázka č. 2

Lze pracovní poměr uzavřený na dobu neurčitou změnit dohodou smluvních stran na pracovní poměr na dobu určitou?

  1. Jistě. Není důvod bránit společné vůli zaměstnance a zaměstnavatele.

  2. Ano, ale jen za předpokladu, že doba trvání pracovního poměru jako doba neurčitá dosáhla alespoň 3 let.

  3. Ne. Právní úprava připouští a někdy dokonce přímo sama vyvolává jen změnu pracovního poměru z doby určité na dobu neurčitou.

Řešení

     Je sice pravda, že personalista je navyklý spíše opačnému případu, tedy změně trvání pracovního poměru z doby určité na dobu neurčitou, ale zákon nevylučuje a ani nemůže vyloučit taktéž změnu z doby neurčité na dobu určitou. Požadavek, aby k této změně došlo nejdříve po uplynutí doby 3 let trvání pracovního poměru na dobu neurčitou, nemá vůbec opodstatnění. Správně tedy odpověděli ti, kteří se rozhodli pro první variantu.

     Je ale vhodné upozornit, že pokud dojde mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem k takové dohodě, tak bez ohledu na to, že

Nahrávám...
Nahrávám...