dnes je 21.11.2024

Input:

Zprostředkování zaměstnání agenturami práce

23.4.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 9 minut

3.1.4.4
Zprostředkování zaměstnání agenturami práce

JUDr. Petr Bukovjan

Ustanovení související

  • Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů

    • § 5 písm. g) – pojem "zastřené zprostředkování zaměstnání"

    • § 14 – definice zprostředkování zaměstnání

    • § 35 – oznamování volných pracovních míst krajské pobočce Úřadu práce

    • § 58 – základní podmínky

    • § 58a – povinné pojištění agentury práce pro případ úpadku

    • § 59 – informace pro statistické účely

    • § 60–63 – povolení ke zprostředkování zaměstnání agenturou práce

    • § 65 – vedení evidence agentur práce

    • § 66 – zprostředkování zaměstnání formou dočasného přidělení

    • § 95 odst. 4 – pronájem pracovní síly ze zahraničí

    • § 139 odst. 1 písm. b), h) a i) a odst. 3 písm. b), e) a g) – přestupky fyzických osob u porušení povinností při zprostředkování zaměstnání

    • § 140 odst. 1 písm. b), f) a g) a odst. 4 písm. b), f) a g) – přestupky právnických a podnikajících fyzických osob u porušení povinností při zprostředkování zaměstnání

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 279 odst. 3 – povinnost uživatele informovat dočasně přidělené zaměstnance o nabídce volných pracovních míst

    • § 307a až 309 – agenturní zaměstnávání

  • Zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 4 odst. 2 písm. f) – poskytování informací Úřadu práce o uložení pokuty agentuře práce za porušení povinností týkajících se agenturního zaměstnávání

    • § 20a a 33a – skutkové podstaty přestupků na úseku agenturního zaměstnávání

    • Nařízení vlády č. 64/2009 Sb., o stanovení druhu prací, které agentura práce nemůže formou dočasného přidělení k výkonu práce u uživatele zprostředkovávat

Vedle krajských poboček Úřadu práce mohou zprostředkovávat zaměstnání též agentury práce, ale pouze za předpokladu, že disponují příslušným povolením vydaným generálním ředitelstvím Úřadu práce. Provádět zprostředkování zaměstnání mohou agentury práce na území České republiky nebo z území České republiky do zahraničí a ze zahraničí na území České republiky, a to bezplatně, nebo za úhradu včetně úhrady, při které je dosahován zisk.

Na rozdíl od krajských poboček Úřadu práce můžou agentury práce využít jako formu zprostředkování zaměstnání také zaměstnávání fyzických osob za účelem výkonu jejich práce pro uživatele, kterým se rozumí jiná právnická nebo fyzická osoba, která práci přiděluje a dohlíží na její provedení (tzv. agenturní zaměstnávání). Jak vyplývá z ustanovení § 66 ZZ a § 307a ZP, předpokladem takového postupu je uzavření pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti mezi fyzickou osobou a agenturou práce za účelem výkonu práce u uživatele. Agentura práce může přitom svého zaměstnance dočasně přidělit k výkonu práce pro uživatele jen na základě písemné dohody o dočasném přidělení zaměstnance uzavřené s uživatelem podle zvláštního právního předpisu. Tím je zákoník práce a podmínky jím uvedené v ustanoveních § 307b až 309 ZP.

Pronájem pracovní síly formou dočasného přidělení k jinému zaměstnavateli, aniž by byly naplněny podmínky stanovené zákonem (typicky absence povolení ke zprostředkování zaměstnání a nahrazování agenturního zaměstnávání nabídkou domnělé služby), je zastřeným zprostředkováním zaměstnání, za které hrozí vysoké pokuty – viz dále.

Povolení

Povolení ke zprostředkování zaměstnání podle § 14 odst. 1 písm. b) ZZ (za účelem dočasného přidělení k uživateli) se vydává na dobu 3 let. Může být vydáno i opakovaně s tím, že pokud byla žádost podána nejdříve 3 měsíce před uplynutím platnosti předchozího povolení vydaného ke zprostředkování zaměstnání touto formou, tak se povolení až na výjimky vydává už na dobu neurčitou. Povolení ke zprostředkování zaměstnání formou uvedenou v ustanovení § 14 odst. 1 písm. a) a c) ZZ se vydává se na dobu neurčitou.

Jednou z podmínek pro udělení povolení ke zprostředkování zaměstnání je dle ustanovení § 60a ZZ souhlasné závazné stanovisko Ministerstva vnitra, vydané na základě žádosti generálního ředitelství Úřadu práce. Ministerstvo vnitra při zpracování svého závazného stanoviska posoudí udělení povolení ke zprostředkování zaměstnání z hlediska veřejného pořádku, bezpečnosti a dodržování práv třetích osob. Své závazné stanovisko k udělení povolení ke zprostředkování zaměstnání musí Ministerstvo vnitra doručit generálnímu ředitelství Úřadu práce do 15 pracovních dnů ode dne obdržení žádosti. Pokud tak neučiní do konce této lhůty, má se za to, že s udělením povolení ke zprostředkování zaměstnání souhlasí.

K posouzení žádosti o povolení ke zprostředkování zaměstnání včetně jejích příloh generální ředitel Úřadu práce zřizuje komisi pro udělování povolení ke zprostředkování zaměstnání jako svůj poradní orgán.

Kauce

Podmínkou získání povolení ke zprostředkování dle ustanovení § 14 odst. 1 písm. b) ZZ je též složení kauce ve výši 500 000 Kč na výzvu a zvláštní účet generálního ředitelství Úřadu práce. Tímto způsobem prokazuje (budoucí) agentura práce svoji finanční způsobilost k agenturnímu zaměstnávání.

Pojištění proti úpadku

K tomu, aby mohla právnická nebo fyzická osoba fungovat jako agentura práce dočasně přidělující své zaměstnance k uživateli, musí sjednat pojištění záruky pro případ svého úpadku, na základě něhož vzniká dočasně přidělenému zaměstnanci právo na plnění v případě, kdy mu agentura práce z důvodu svého úpadku nevyplatila mzdu. Pojištění musí být sjednáno ve výši zajišťující výplatu mzdy nejméně do výše trojnásobku průměrného měsíčního (čistého) výdělku všech zaměstnanců agentury práce, které dočasně přiděluje nebo které bude dočasně přidělovat k výkonu práce u uživatele. Sjednání pojištění je agentura práce povinna doložit generálnímu ředitelství Úřadu práce do 2 měsíců ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o povolení ke zprostředkování zaměstnání.

Odnětí povolení

ZZ vyjmenovává případy, kdy může povolení ke zprostředkování zaměstnání zaniknout. Jedením z takových způsobů je i rozhodnutí generálního ředitelství Úřadu práce o odejmutí takového povolení. Zákon přitom rozlišuje případy, kdy tak tento orgán učinit musí (např. když agentura práce zprostředkovává zaměstnání bez pojištění proti úpadku nebo nejméně po dobu 2 let dočasně nepřidělí žádného svého zaměstnance k výkonu práce u uživatele) a může (to když agentura práce poruší povinnost týkající se agenturního zaměstnávání a vyplývající ze ZP).

Pokuty

Přestupky na úseku agenturního zaměstnávání ve vztahu k povinnostem dle ZP upravují ustanovení § 20a a 33a ZIP (blíže viz komentář k tomuto zákonu). Pokud jde o přestupky upravené v oblasti zaměstnanosti, hrozí pokuta za:

  • zprostředkování

Nahrávám...
Nahrávám...