dnes je 3.4.2025

Input:

12.3.1.5 Přijímací řízení z pohledu uchazeče

17.8.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

12.3.1.5
Přijímací řízení z pohledu uchazeče

Doc. PhDr. Ing. Jan Urban, CSc.

Schopné či výkonné zaměstnance je důležité nejen nalézt a vybrat, ale i neztratit. Platí to jak v průběhu přijímacího řízení, tak po nástupu do práce. K chybám, kterých se organizace při přijímání či dalším řízení zaměstnanců dopouštějí, jsou totiž schopní pracovníci často citlivější než ostatní. V důsledku zbytečných chyb při jednání se schopnými uchazeči tak organizace o ně často přichází.

Přání a potřeby uchazeče

Dobří kandidáti zpravidla uvažují o vývoji své profesní dráhy z dlouhodobějšího hlediska. Při volbě svého zaměstnavatele proto berou ve zvýšené míře v úvahu kritéria, která firmy občas nedoceňují nebo nedostatečně komunikují. K nim patří především

  • možnost dalšího vzdělávání a rozšiřování kvalifikace. V rozporu s častou představou přitom nemusí jít o jen možnosti kurzů či tréninků. Často je pro tyto kandidáty důležitější možnost získat širší pracovní zkušenosti přímo v organizaci, ať již formou rotace, spolupráce s dalšími útvary, účasti na odborně zajímavých projektech či stážích, práce v inspirativním prostředí, možnosti získávat nové odborné podněty od přímých nadřízených, pracovat s jistou mírou samostatnosti, umožňující jim uplatnit či rozpoznat vlastní schopnosti apod.,

  • schopnost podniku vytvářet u svých zaměstnanců pocit hrdosti na práci a příslušnost k podniku. Schopní zaměstnanci jsou rádi, mohou-li být na svůj podnik hrdí a mohou-li se s ním ztotožnit. Podnik k tomuto pocitu může přispět především tím, že se chová společensky odpovědně, že klade důraz na morální integritu svých manažerů i zaměstnanců, ale i tím, že jeho manažeři jsou přístupní a otevření komunikaci se zaměstnanci včetně návrhů přicházejících z jejich strany, že zaměstnanci jsou včas informováni o důležitých záměrech podniku apod.

Co odradí uchazeče

Při hodnocení firem jako potenciálních zaměstnavatelů jsou dobří uchazeči většinou citlivější k tomu, jak s nimi zástupci podniku v rámci přijímacího řízení jednají. Základem tohoto hodnocení jsou především vstupní rozhovory a další kroky, které po nich následují. Pro schopné uchazeče jsou tyto rozhovory nástrojem včasného varování, upozorňujícím na potenciální problémy, které by na ně mohly v podniku čekat.

Manažeři, ale i personalisté, kteří osobní rozhovory i navazující jednání s kandidáty vedou, si ne vždy plně uvědomují, že svým jednáním mohou dobré uchazeče spíše odrazovat. Míra profesionality podniku se projeví například v tom, nakolik manažer vedoucí pohovor dokáže firmu stručně představit či naznačit její strategii, nakolik podrobně je schopen danou pracovní pozici charakterizovat, a to nejen z hlediska jejího obsahu a hlavních úkolů, ale i pokud jde o jasné vymezení jejích pravomocí a odpovědností, zařazení do firemní struktury, způsob a kritéria jejího hodnocení a odměňování.

Jasná představa o kandidátovi

Stejně důležitým kritériem je, nakolik mají osoby vedoucí rozhovory jasnou představu o předpokladech, předchozích zkušenostech i osobních vlastnostech, jež jsou pro úspěšný výkon na daném pracovním místě nezbytné, jakou podporu je podnik připraven svému novému spolupracovníkovi poskytnout, pokud jde o zaškolení i další pracovní vzdělávání, trénink apod.

Příprava na rozhovor

Důležitou vizitkou podniku pro schopné zaměstnance může být i to, do jaké míry se jeho zástupci seznámili se základními fakty pracovního životopisu uchazeče již před vlastním rozhovorem, nakolik jsou schopni klást skutečně relevantní otázky, zda mají tyto otázky předem připraveny či jen improvizují, co stojí v centru pozornosti jejich zájmu, s jakým taktem dokážou v této důležité situaci vystupovat nebo jak dlouho celé výběrové řízení trvá.

Podnik snažící se získat a neztratit kvalitní uchazeče by měl proto velmi dobře zvážit, zda schopnosti i osobní předpoklady těch, kteří ho v jednání s kandidáty reprezentují, ať již manažerů nebo personalistů, nestojí ve skutečnosti v cestě snaze získat dobré uchazeče, resp. zda se jim pro výkon tohoto úkolu dostalo odpovídajícího zaškolení.

Pravidla přijímacího řízení

Vyvarovat se chyb přijímacího řízení vedoucích ke ztrátě schopných uchazečů znamená dodržovat několik základních pravidel:

  • pro vyhledání a výběr kandidátů stanovte pevný časový harmonogram. Jedním

Nahrávám...
Nahrávám...