dnes je 22.12.2024

Input:

3.11.14 Nesouhlas zaměstnavatele s poskytnutím pracovního volna bez náhrady mzdy/platu

1.11.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

3.11.14
Nesouhlas zaměstnavatele s poskytnutím pracovního volna bez náhrady mzdy/platu

JUDr. Věra Bognárová

Nesouhlas zaměstnavatele s poskytnutím pracovního volna bez náhrady mzdy/platu

Zaměstnavatel .......................................... (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO), zastoupený ...............................................

a

Zaměstnanec ................................... (jméno a příjmení), narozen dne ..................... číslo OP ....................... trvale bytem .........................

Věc

Sdělení na žádost o poskytnutí pracovního volna bez náhrady mzdy/platu

Dopisem ze dne ........... jste zaměstnavatele požádal o poskytnutí pracovního volna bez náhrady mzdy/platu v rozsahu .........2 týdnů od .... do .......,, tj. v rozsahu 10 pracovních dnů, z důvodu ...................... (důvod uvedený v žádosti).

Sdělujeme Vám, že Vaší žádosti zaměstnavatel vyhovět nemůže, protože tomu brání provozní důvody daného pracoviště, na kterém jsou v uvedené době dva zaměstnanci v dočasné pracovní neschopnosti, a nelze proto poskytnout pracovní volno, se kterým navíc zaměstnavatel při plánování zajištění činností nepočítal.

V ..................... dne ...................

...........................................

razítko zaměstnavatele

podpis statutárního orgánu

Zaměstnanec převzal dne: ...................

Právní úprava:

Zákon č.262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 4a ZP

  • § 34b odst. 1 ZP

  • § 38 odst. 1 písm. b) ZP

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů

  • § 1 odst. 2 NOZ

  • § 582 NOZ

  • § 1724 – 1766 NOZ

Zákon č. 592/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, o pojistném na veřejné zdravotní pojištění

  • § 3 odst. 4 a 6 ZPZP

Komentář:

Jestliže zaměstnanci brání ve výkonu práce jiná skutečnost, než se kterou zákon či kolektivní smlouva a vnitřní předpis spojují povinnost zaměstnavatele poskytnout mu pracovní volno, nemá zaměstnanec právo na pracovní volno, příp. omluvu z výkonu práce, a je přesto povinen práci konat. Pokud by práci v těchto případech nekonal, jedná se o porušení jeho povinnosti shora uvedené v § 38 odst. 1 písm. b) ZP a z toho vyplývá porušení povinností i to, že zaměstnavatel může na porušení povinností reagovat např. tím, že zaměstnanci toto porušení vytkne, příp. bude-li zameškání práce ve větším rozsahu, může dojít i ke skončení pracovního poměru výpovědí, příp. i okamžitým zrušením. Povinnost konat práci je totiž považována za základní povinnost vyplývající ze sjednaného pracovního poměru, protože smyslem sjednání pracovněprávního vztahu, nejen pracovního poměru, ale i dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, je na straně zaměstnavatele požadavek na zajištění činnosti, kterou zajišťuje, a na straně zaměstnance zájem na dosažení finančních prostředků.

Zaměstnanec může zaměstnavatele požádat o

Nahrávám...
Nahrávám...