3.4.47
Oznámení zaměstnavatele o dni doručení zprávy Úřadu práce podle § 62 ZP
JUDr. Věra Bognárová
NahoruOznámení zaměstnavatele o dni doručení zprávy Úřadu práce podle § 62 ZP
Zaměstnavatel ..................................................... . (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO) zastoupený ...............................................
Určeno zaměstnancům, se kterými je končen pracovní poměr v rámci hromadného propouštění v ..... (např. říjnu 2022)
Rozesláno jednotlivým zaměstnancům prostřednictvím sítě intranet
Zaměstnavatel tímto sděluje, že písemnou zprávu, kterou byl povinen při hromadném propouštění realizovaném podle § 62 ZP doručit krajské pobočce Úřadu práce příslušné podle místa činnosti zaměstnavatele podle § 62 odst. 5 ZP, doručil tomuto orgánu dne..............
Pracovní poměr hromadně propouštěného zaměstnance skončí výpovědí nejdříve po uplynutí doby 30 dnů po sobě jdoucích od doručení této písemné zprávy zaměstnavatele podle § 62 odst. 5 ZP krajské pobočce Úřadu práce.
Pokud by k prodloužení výpovědní doby došlo, má zaměstnanec právo prohlásit, že na prodloužení pracovního poměru netrvá. Toto prohlášení se činí na personálním oddělení nejpozději do dne uplynutí původní dvouměsíční výpovědní doby.
..................................................
razítko zaměstnavatele a podpis
jeho oprávněného zaměstnance
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 52 písm. a) až c) ZP
-
§ 62 až § 64 ZP
Komentář:
Hromadné propouštění, které je upraveno v § 62 až § 64 ZP není zvláštním způsobem skončení pracovního poměru. Jedná se o úpravu zvláštního postupu pro případ, že je se zaměstnanci ukončen pracovní poměr v zákonem stanoveném počtu z důvodu organizačních změn. Zákoník práce při hromadném propouštění upravuje povinnosti zaměstnavatele k jednotlivým zaměstnancům, ve vztahu k zástupcům zaměstnanců, tj. odborové organizaci nebo radě zaměstnanců, a také upravuje povinnosti zaměstnavatele ve vztahu k úřadům práce, aby se zaměstnanci i stát, který zajišťuje propuštěným zaměstnancům další zaměstnávání, mohl na danou situaci připravit.
Hromadné propouštění je souhrnem dalších povinností zaměstnavatele, které musí plnit pro případ, že dochází ke skončení pracovního poměru se zákonem stanoveným počtem zaměstnanců. Hromadné propouštění se týká výhradně výpovědních důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) ZP, které se označují jako organizační důvody, kdy ke skončení pracovního poměru dochází buď proto, že zaměstnavatel svou činnost končí a zrušuje se, nebo se zrušuje jeho část, nebo proto, že se zaměstnavatel přemísťuje nebo se přemísťuje jeho část anebo se jednotliví zaměstnanci stanou nadbytečnými vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách. Hromadné propouštění se nedotýká jiných výpovědních důvodů uvedených v § 52 ZP než výpovědních důvodů pro organizační změny a nevztahuje se ani pro jiné formy ukončení pracovních poměrů, byť by k nim došlo ve vyšším rozsahu.
Postup závazně upravený pro zaměstnavatele v § 62 ZP se použije jen v těch případech hromadného propouštění, kdy má dojít v období 30 kalendářních dnů…