3.3.58
Žádost zaměstnance o přidělování práce podle pracovní smlouvy
JUDr. Věra Bognárová
NahoruŽádost zaměstnance o přidělování práce podle pracovní smlouvy
Zaměstnavatel ..................................................... (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO) zastoupený ...............................................
Zaměstnanec ................................... (jméno a příjmení), narozen dne ..................... číslo OP
Vážení,
žádám o přidělování práce podle pracovní smlouvy, a to v druhu práce ............, který je v pracovní smlouvě sjednané mezi námi dne ............ sjednán. Podle § 38 odst. 1 písm. b) ZP jsem povinen vykonávat pouze sjednaný druh práce, a tento druh práce mi od .......... (např. včerejšího dne) nepřidělujete. Namísto toho mi nadřízený vedoucí zaměstnanec přidělil k výkonu práce činnost .............., která pod sjednaný druh práce nespadá.
Žádám proto, abyste mi přidělovali sjednanou práci, protože tuto povinnost máte podle § 38 odst. 1 písm. a) ZP a pouze tuto práci jsem povinen konat. Jinou práci jsem povinen vykonávat pouze, pokud bychom se na tom dohodli (k tomu ale nedošlo), anebo v případě převedení na jinou práci z některého z důvodů uvedených v § 41 ZP. Ani o jeden z těchto případů se ale nejedná, ostatně můj vedoucí to ani při nařízení jiné práce netvrdí.
Sděluji, že práci, kterou mi můj bezprostředně nadřízený vedoucí zaměstnanec přidělil, konat nebudu, protože nespadá pod mezi námi sjednaný druh práce. Ústní nesouhlas s výkonem této práce není podle mého nadřízeného vedoucího zaměstnance dostatečný, proto činím tuto písemnou žádost a žádám o bezodkladnou nápravu.
S pozdravem
V ....... dne .......
............................
podpis zaměstnance
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
Komentář:
Po celou dobu trvání pracovního poměru je zaměstnavatel povinen zaměstnanci přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Jedná se o základní povinnost, kterou upravuje § 38 odst. 1 písm. a) ZP. Této základní povinnosti zaměstnavatele odpovídá povinnost zaměstnance osobně konat práce podle pracovní smlouvy podle § 38 odst. 1 písm. b) ZP. Druh práce může být v pracovní smlouvě sjednán úzce či široce, záleží na tom, jak se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodl. Zásadně však platí, že vymezení druhu práce v pracovní smlouvě je pro obě strany závazné. Zaměstnavatel takovou práci musí přidělovat a zaměstnanec je povinen ji konat. Pokud ji zaměstnavatel přidělovat nemůže, je v podstatě nerozhodné, z jakého důvodu k tomu dochází, má to vždy za důsledek poskytování alespoň částečné náhrady mzdy nebo platu.
Důvod nepřidělování práce např. pro prostoj nebo nepříznivé povětrnostní vlivy ovlivňuje pouze výši poskytované náhrady mzdy nebo platu. Na druhou stranu je zaměstnanec povinen sjednaný druh práce konat, pokud jej nekoná, znamená to porušení právní povinnosti, která může být i důvodem pro skončení pracovního poměru. Povinnost zaměstnavatele přidělovat sjednanou práci a povinnost zaměstnance konat práci podle pracovní smlouvy jsou základní povinnosti v pracovněprávním vztahu. Ten zaměstnavatel sjednává proto, že potřebuje výkon konkrétní práce, a zaměstnanec si chce prací získat prostředky na obživu. Konat jiné práce, než jsou sjednány, je proto možné výhradně po dohodě zaměstnavatele se zaměstnancem – v tom případě se mění pracovní smlouva ve…