3.3.38
Žádost zaměstnance o zařazení podle pracovní smlouvy podle § 44 ZP
JUDr. Věra Bognárová
NahoruŽádost zaměstnance o zařazení podle pracovní smlouvy podle § 44 ZP
Zaměstnavatel ..................................................................... (název a sídlo, IČO)
zastoupený........................................................................... (jméno a příjmení)
Zaměstnanec ................................. (jméno a příjmení), narozen dne ..................... trvale bytem .........................
Věc
Žádost o zařazení podle pracovní smlouvy po odpadnutí důvodu převedení podle § 44 ZP
U zaměstnavatele pracuji na základě pracovní smlouvy sjednané dne........ jako .....(uvést druh práce podle pracovní smlouvy) ve sjednaném místě výkonu ......(uvést místo výkonu práce podle pracovní smlouvy).
Dne ............ jsem byl podle § 41 odst. 2 písm. b) ZP od............do pravomocného skončení trestního řízení převeden na jinou práci než odpovídá pracovní smlouvě. Důvodem převedení bylo zahájení trestního řízení pro podezření z úmyslné trestné činnosti spáchané při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním ke škodě na majetku zaměstnavatele.
Podle § 44 ZP odpadnou-li důvody, pro které jsem byl převeden na jinou práci, je zaměstnavatel povinen mě zařadit podle pracovní smlouvy
Dne ........bylo trestní řízení pravomocně skončeno, a to jeho zastavením. Odpadl tak důvod mého převedení a žádám proto, aby mě zaměstnavatel zařadil na původní práci, tj.............. a pracoviště........... Zastavení řízení dokládám rozhodnutím v příloze této žádosti.
Po dobu převedení mi příslušela mzda podle vykonávané práce, která byla nižší, než jsem měl před převedením. Pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním ke škodě na majetku zaměstnavatele jsem nebyl, protože trestní řízení bylo zastaveno, a proto mi přísluší za celou dobu převedení na jinou práci podle § 139 odst. 2 ZP doplatek do výše průměrného výdělku, kterého jsem dosahoval před převedením. Průměrný výdělek se zjišťuje postupem podle § 351 a násl. ZP.
Žádám proto o poskytnutí doplatku do výše mého průměrného výdělku, kterého jsem dosahoval před převedením, a to v nejbližším výplatním termínu.
V ..................... dne ...................
.........................................
podpis zaměstnance
Příloha: rozhodnutí o zastavení řízení
Zaměstnavatel převzal dne .............
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
-
§ 34 ZP
-
§ 38 odst. 1 písm. a) ZP
-
§ 44 ZP
-
§ 139 odst. 2 ZP
-
§ 351 až § 362 ZP
Zákon č. 141/1961 Sb., ve znění pozdějších předpisů, o trestním řízení soudním (trestní řád)
Zákon č. 40/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů, trestní zákoník
Komentář:
Od vzniku pracovního poměru je zaměstnavatel podle § 38 odst. 1 písm. a) ZP povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy, platit mu za vykonanou práci mzdu nebo plat, vytvářet podmínky pro plnění jeho pracovních úkolů a dodržovat ostatní pracovní podmínky stanovené právními předpisy, smlouvou nebo stanovené vnitřním předpisem. Povinnost zaměstnavatele přidělovat zaměstnanci práci podle sjednané pracovní smlouvy, tj. ve sjednaném druhu práce a sjednaném místě výkonu práce platí po celou dobu trvání pracovního poměru.
Konat práce jiného druhu nebo v jiném místě než byly sjednány v pracovní smlouvě, je zaměstnanec povinen jen v případech uvedených v zákoně. Mezi tyto výjimky patří i převedení na jinou práci. Převedení na jinou práci je jednostranné právní jednání, kterým zaměstnavatel, zpravidla bez souhlasu zaměstnance, mění po určitou dobu druh práce sjednaný se zaměstnancem v pracovní smlouvě. Na rozdíl od změny pracovní smlouvy, k níž dochází podle § 40 ZP po dohodě smluvních stran pracovního poměru, o převedení rozhoduje výhradně zaměstnavatel a zaměstnanec, jsou-li splněny podmínky, tj. především jsou-li dány důvody uvedené v § 41 ZP, je povinen se rozhodnutí zaměstnavatele podřídit. Převedení na jinou práci zasahuje do smluvní volnosti smluvních stran pracovního poměru. Jednostranně se totiž mění podmínky výkonu práce, které byly se…