dnes je 22.12.2024

Input:

3.3.18 Záznam o provedené kontrole dodržování režimu dočasně práceneschopného zaměstnance v místě pobytu

20.5.2019, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

3.3.18
Záznam o provedené kontrole dodržování režimu dočasně práceneschopného zaměstnance v místě pobytu

JUDr. Věra Bognárová

Záznam o provedené kontrole dodržování režimu dočasně práceneschopného zaměstnance v místě pobytu

Zaměstnavatel ................................................ (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO), zastoupený ...............................................

a

zaměstnanec ................................... (jméno a příjmení), narozen dne ....................., číslo OP ........................, trvale bytem .........................

Zaměstnanec ............ (jméno a příjmení) je v dočasné pracovní neschopnosti, která byla zaměstnavateli ohlášena rozhodnutím o dočasné pracovní neschopnosti č.j. ..... (uvést číslo rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti) vydaným .............. (uvést zdravotnické zařízení a lékaře) od ......... (uvést datum počátku dočasné pracovní neschopnosti). V okamžiku kontroly dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce dočasná pracovní neschopnost stále trvá, zaměstnanec má (nemá) povoleny vycházky ode dne ....... v tomto rozsahu od ...... do ...... (v případě povolených vycházek uvést jejich rozsah). Do okamžiku provedení kontroly nebylo zaměstnavateli zaměstnancem doručeno rozhodnutí zdravotnického zařízení o ukončení dočasné pracovní neschopnosti.

Kontrola dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce .............. (uvést jméno a příjmení zaměstnance) byla provedena dne ............. v ......... hodin v místě pobytu ......................... (uvést místo pobytu podle adresy uvedené v rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti).

Kontrolu provedl:

p. .....................(uvést jméno a příjmení pověřené osoby s uvedením jejího pracovního zařazení u zaměstnavatele anebo vztahem k zaměstnavateli)

p. .....................(uvést jméno a příjmení pověřené osoby s uvedením jejího pracovního zařazení u zaměstnavatele anebo vztahem k zaměstnavateli).

Zjištěné závěry:

V místě pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce .......... (uvést jméno a příjmení zaměstnance) bylo zjištěno, že ................ [popsat konkrétní zjištění např.

1. dočasně práce neschopný zaměstnanec se v místě pobytu zdržoval

2. pojištěnec v místě určeného pobytu nereagoval na zvonění u bytových dveří označených na adrese místa pobytu jeho jménem a příjmením, nereagoval ani na klepání, ani nezvedal telefon, na který mu osoby pověřené kontrolou telefonovaly. Osoby pověřené kontrolou setrvaly u bytových dveří 15 minut v době od ........ do ........

3. dočasně práce neschopný zaměstnanec se v místě pobytu nezdržoval. V místě pobytu byla přítomna ...... (uvést jméno osoby, příp. její vztah k zaměstnanci), která uvedla, že ....... (uvést jméno a příjmení zaměstnance) se nezdržuje v místě pobytu, protože je (u lékaře, na nákupu či jiná zjištění)].

V ..................... dne ...................

p. ....................................

p.....................................

......................................

razítko zaměstnavatele a podpis

kontrolou pověřených osob

Doručováno:

1. Dočasně práce neschopnému pojištěnci (uvést jméno a příjmení zaměstnance)

2. Okresní správě sociálního zabezpečení podle místa pobytu zaměstnance

3. Ošetřujícímu lékaři

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 52 písm. h) ZP

  • § 192 odst. 6 ZP

  • § 301a ZP

Zákon č.187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění

  • § 7a ZNP

  • § 56 ZNP

  • § 61 ZNP

  • § 65 odst. 2 ZNP

  • § 76 ZP

Komentář:

Od 1. ledna 2009 má podle § 23 zákona o nemocenském pojištění nárok na nemocenské pojištěnec, který byl uznán dočasně práce neschopným nebo kterému byla nařízena karanténa, trvá-li dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa déle než 14 kalendářních dnů.

Podle § 192 ZP zaměstnanci, který byl uznán dočasně práce neschopným nebo kterému byla nařízena karanténa, přísluší v období prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény náhrada mzdy nebo platu od zaměstnavatele. Náhrada mzdy však zaměstnanci přísluší jen za dny, které jsou pro zaměstnance pracovními dny, a za svátky, za které jinak přísluší zaměstnanci náhrada mzdy nebo se mu plat nekrátí, pokud v těchto jednotlivých dnech splňuje podmínky nároku na výplatu nemocenského podle předpisů o nemocenském pojištění, a pokud pracovní poměr trvá, ne však déle než do dne vyčerpání podpůrčí doby určené pro výplatu nemocenského. Zaměstnavatel při splnění výše uvedených podmínek poskytuje podle zákoníku práce náhradu mzdy (platu) dočasně práce neschopnému zaměstnanci až od 4. dne, neboť náhrada mzdy nebo platu dočasně práce neschopnému zaměstnanci nepřísluší za první 3 takovéto dny dočasné pracovní neschopnosti, nejvýše však za prvních 24 neodpracovaných hodin z rozvržených směn. Zaměstnanci, kterému byla nařízena karanténa, přísluší náhrada mzdy (platu) i za první 3 dny karantény. Je možné dohodnout (v kolektivní smlouvě, smlouvě se zaměstnancem) nebo stanovit vnitřním předpisem, že náhrada mzdy (platu) bude poskytována i za první 3 dny pracovní neschopnosti, popřípadě že náhrada mzdy (platu) bude poskytována až do výše průměrného výdělku podle § 356 odst. 1 zákoníku práce.

Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci v období prvních 14 kalendářních dnů náhradu mzdy (platu), má právo provádět kontrolu dodržování léčebného režimu. V případě, že zaměstnanec poruší v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti povinnosti, které jsou součástí režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, může zaměstnavatel se zřetelem na závažnost porušení těchto povinností náhradu mzdy nebo platu snížit nebo neposkytnout.

S účinností od 1. 1. 2012 je nově vloženým § 301a ZP uložena zaměstnanci povinnost v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti dodržovat stanovený režim dočasně práce neschopného pojištěnce, pokud jde o povinnost zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu a dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek podle zákona o nemocenském pojištění. Na uloženou povinnost navazuje i další důvod pro výpověď ze strany zaměstnavatele uvedený v § 52 písm. h) ZP, podle kterého může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr výpovědí, pokud zaměstnanec porušil zvlášť hrubým způsobem povinnost týkající se režimu dočasně práce neschopného pojištěnce. Aby nedocházelo k dvojímu postihu zaměstnance, zakazuje § 192 odst. 5 ZP snížit nebo neposkytnout náhradu mzdy při porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, pokud byla dána zaměstnanci z tohoto důvodu výpověď podle § 52 písm. h) ZP. Jestliže zaměstnavatel při kontrole dodržovaní stanoveného režimu dočasně práce neschopného zaměstnance v době prvních 14 dočasné pracovní neschopnosti zjistí porušení povinností specifikovaných v § 301a ZP, může zaměstnance postihnout buď tak, že mu sníží nebo neposkytne náhradu mzdy či platu, která by mu jinak podle § 192 a násl. ZP příslušela nebo náhradu mzdy nebo platu poskytne a se zaměstnancem ukončí pracovní poměr výpovědí pro porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce

Zaměstnavatel je oprávněn podle § 192 odst. 6 ZP kontrolovat, zda zaměstnanec, který byl uznán dočasně práce neschopným, dodržuje v období prvních 14 kalendářních dnů stanovený režim dočasně práce neschopného pojištěnce, pokud jde o povinnost

Nahrávám...
Nahrávám...