dnes je 2.4.2025

Input:

§ 28 ZNP - Podpůrčí doba u poživatele starobního důchodu a invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně

24.8.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

2.4.3.28
§ 28 ZNP – Podpůrčí doba u poživatele starobního důchodu a invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně

JUDr. Jan Přib

Úplné znění



Ustanovení související

  • Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

    • § 16 – překážky nároku na výplatu nemocenského

    • § 26 – podpůrčí doba u nemocenského

  • Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění

    • § 29 – starobní důchod

    • § 39 odst. 2 písm. c) – invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně

    • § 65 – souběh invalidního důchodu a nemocenského



U poživatelů starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (před rokem 2010 se jednalo o plný invalidní důchod) je kratší podpůrčí doba (tj. 70 kalendářních dnů), která se však počítá (na rozdíl od obecné podpůrčí doby podle § 26 ZNP) až od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény. Vedle této kratší podpůrčí doby 70 kalendářních dnů však platí ještě obecná podpůrčí doba, takže je-li již vyčerpána (vlivem zápočtu předchozích dočasných pracovních neschopností) tato obecná podpůrčí doba, nemocenské se poživatelům těchto důchodů nevyplácí, i když nebyla vyčerpána podpůrčí doba 70 kalendářních dnů. Podpůrčí doba 70 kalendářních dnů platí v kalendářním roce i pro další dočasné pracovní neschopnosti vzniklé v témže kalendářním roce, tj. při další dočasné pracovní neschopnosti činí podpůrčí doba pouze nevyčerpanou část. Do podpůrčí doby 70 kalendářních dnů se nezapočítávají dočasné pracovní neschopnosti doby před přiznáním starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně.

V případě tzv. neplaceného volna (tj. pracovního volna poskytnutého zaměstnavatelem, aniž by byl na poskytnutí volna nárok podle právních předpisů) záleží na dni, kdy dočasná pracovní neschopnost vznikla, tj. zda vznikla před nástupem na takové volno nebo v první den tohoto volna (v těchto případech se nemocenské vyplácí; to platí obdobně pro náhradu mzdy nebo platu) nebo od druhého či dalšího dne tohoto volna (v tomto případě se nemocenské až do konce doby, po kterou mělo neplacené volno trvat, nevyplácí a začne se vyplácet nejdříve ode dne, kdy již toto volno netrvá).


Rozdíly ve srovnání s původní úpravou

V období 2011 až 2013 platila podpůrčí doba 63 kalendářních dnů a nemocenské se poskytovalo od 22. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény.


Příklad – dočasná pracovní neschopnost:

Zaměstnanec v pracovním poměru, který je poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, byl uznán dočasně práce neschopným od 1. dubna 2015 a tato neschopnost trvala až do 12. června 2015. Nemocenské náleží od 15. dubna 2015 až do 12. června 2015 (tj. po dobu 59 kalendářních dnů); v období od 1. dubna do 14. dubna 2015 bude zaměstnavatel poskytovat náhradu mzdy podle zákoníku práce.

Tento zaměstnanec byl uznán znovu dočasně práce neschopným od 20. listopadu 2015 a tato dočasná pracovní neschopnost bude trvat až do 15. ledna 2016. Při této další dočasné pracovní neschopnosti bude náležet náhrada mzdy v období od 20.

Nahrávám...
Nahrávám...