dnes je 3.1.2025

Input:

Jak to vidím já - koučink jako řemeslo i umění

1.1.2007, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

Podstatou koučinku ve sportu je vedení týmu nebo jednotlivce, který podává výkony. Kouč nemůže vlétnout na hřiště a odehrát to za selhávající tým nebo chybujícího tenistu. Jeho cílem je koučované motivovat, instruovat, posílit jejich uvědomění, dávat jim zpětnou vazbu a podpořit je při učení tak, aby podávali co nejlepší výkon. A jak je to s koučinkem ve firmách?

Koučink je ve firmách v poslední době stále populárnější přístup, a to jak ve své profesionální podobě (kdy profesionální kouč koučuje manažery), tak jako manažerský styl vedení. Když se tento přístup používá vhodným způsobem a s vhodnými lidmi, může být velmi efektivní a přinášet skvělé výsledky - zvýšenou motivaci a odpovědnost lidí, lepší vztahy i výsledky.

Jeho rostoucí popularita však s sebou nese i jistá úskalí - na jedné straně se smývá původní význam tohoto přístupu, takže se v praxi používá často jako synonymum k vedení lidí (často mi manažeři po tréninku koučování řeknou: „My jsme si mysleli, že to děláme, ale teď vidíme, že jsme vůbec nevěděli, o čem to je.“), na druhé straně vzniká (aspoň v českých zemích) jakási teoretická sterilita, při které se stále dokolečka omílá několik pojmů a popisů postupů, většinou zjednodušeně převzatých od J. Whitemorea, takže při čtení třetího článku na toto téma máte pocit, že už vše o koučinku znáte.

Navíc se v rámci takzvané „čistoty koučinku“ razí tvrzení typu: „Kouč nikdy neinstruuje“, „Kouč nemusí být odborník v dané oblasti“ apod., které vedou k tomu, že například manažeři, kteří by tento přístup chtěli použít v praxi, jsou z toho často zmatení a vracejí se raději ke starým, navyklým způsobům vedení lidí. A to je škoda, protože koučink je mocný nástroj!

Koučink prošel při své implementaci do pracovního prostředí určitou transformací - v současné době je jeho podstatou kladení otázek koučovanému tak, aby se posílila jeho motivace a zvýšilo jeho uvědomění a schopnost efektivně dosahovat výsledky.

„Řemeslo koučinku“, které by měl zvládnout jak profesionální kouč, tak manažer, který chce používat koučování jako styl vedení, se skládá ze tří kroků:

  1. naučit se

Nahrávám...
Nahrávám...