dnes je 10.4.2025

Input:

Jasné a přesvědčivé NE

19.10.2011, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

     Možná takové situace dobře znáte. Už se po náročném dni chystáte odejít z práce, když se mezi dveřmi objeví šéf: „To je dobře, že jsi ještě tady! Potřeboval bych urgentně (dosaďte si sami). Dost to chvátá, vlastně to potřebuju ještě dneska“.

     Jak obvykle reagujete v takových situacích? Moc se Vám do toho nechce, ale přesto automaticky řeknete „ano“? Přijímáte další a další úkoly a požadavky druhých lidí?

     Jestliže přijmeme více úkolů, než jsme schopni zvládnout, spolehlivě sami sebe vystavujeme časovému tlaku. Proč to děláme? Někdy z potřeby ukázat okolí i celému světu, jak jsme skvělí a výkonní. Často z nedostatku odvahy přiznat, že něco nezvládneme, že něco je nad naše síly. Mnohdy nedokážeme nový úkol odmítnout z obavy, jaké to pro nás bude mít důsledky, co si o nás budou druzí lidé myslet a jak se budou cítit.

OTÁZKY K ZAMYŠLENÍ

     Udělejte si chvilku času a zamyslete se nad následujícími otázkami:

  • Kdybyste měli skutečně zodpovědně vykonat všechny činnosti a úkoly, které jste přijali, kolik času byste na to potřebovali?

  • Kolik času máte skutečně k dispozici?

  • Neslíbili jste náhodou druhým více času, než máte? Pokud ano, nejednáte čestně: je to, jako byste druhým lidem vystavovali nekryté šeky.

PROČ JE NE TAK TĚŽKÉ?

     Aby nám úkoly nepřerostly přes hlavu, musíme občas umět říci NE. Důležité přitom je vyslovit svůj nesouhlas jasně, energicky a asertivně. To, co nám často brání vyslovit odmítnutí, jsou nevyslovené obavy:

Jak se bude druhá osoba cítit?

     Vyrovnat se s první obavou pomáhá toto přesvědčení: Když říkáte NE, odmítáte žádost, neodmítáte osobu. Často totiž podvědomě předpokládáme, že lidé budou považovat odmítnutí za zavržení své osoby. Ale tak tomu nemusí být. Záleží na formulaci, kterou použijete. Kromě toho můžete být odpovědní za svoje vlastní emoce, ale nikdy nemůžete přijmout zodpovědnost za to, jak se budou druzí lidé cítit. I když Vaše odmítnutí vyvolá v druhém člověku negativní emoce (naštvání, zklamání apod.), jsou to jeho emoce a je na něm, jak se s nimi vyrovná. Žádný člověk na světě není povinen vždy a všem vyhovět.

Jaké bude mít odmítnutí důsledky?

     Obavy z důsledků odmítnutí jsou často iracionální. Řada lidí má od dětství zafixovaný imperativ, že spolupracovat a pomoci druhým lidem je nutné téměř za jakoukoliv cenu. Toto přesvědčení bývá častější u žen než u mužů a souvisí s naší výchovou a ranými zážitky. Zeptejte se sami sebe: „Co se skutečně stane, jestliže odmítnu? Co nejhoršího by se mohlo stát?“ Ve svých představách si často vytváříme katastrofické scénáře, které ve skutečnosti nejsou příliš reálné.

Bude mé odmítnutí přijato

Nahrávám...
Nahrávám...