dnes je 4.4.2025

Input:

Co dělá zaměstnanec, když marodí?

10.3.2020, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

Tato otázka trápí nejednoho zaměstnavatele. A tak se vydá na kontrolu.

Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci v této době náhradu mzdy (platu), má právo provádět kontrolu. V případě, že zaměstnanec poruší v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti povinnosti, které jsou součástí režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, může zaměstnavatel se zřetelem na závažnost porušení těchto povinností náhradu mzdy nebo platu snížit nebo neposkytnout.

S účinností od 1. 1. 2012 byla nově vloženým § 301a ZP uložena zaměstnanci povinnost v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti dodržovat stanovený režim dočasně práce neschopného pojištěnce, pokud jde o povinnost zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu a dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek podle zákona o nemocenském pojištění. V souvislosti s nově upravenou povinností byl v § 52 písm. h) ZP upraven i nový důvod pro výpověď ze strany zaměstnavatele, spočívající v tom, že zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr výpovědí, pokud zaměstnanec porušil zvlášť hrubým způsobem povinnost týkající se režimu dočasně práce neschopného pojištěnce. Aby nedocházelo k dvojímu postihu zaměstnance, zakazuje ustanovení § 192 odst. 5 ZP snížit nebo neposkytnout náhradu mzdy při porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, pokud byla dána zaměstnanci z tohoto důvodu výpověď podle ustanovení § 52 písm. h) ZP. Jestliže zaměstnavatel při kontrole dodržovaní stanoveného režimu dočasně práce neschopného zaměstnance v době prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti zjistí porušení povinností specifikovaných v § 301a ZP, může zaměstnance postihnout buď tak, že mu sníží nebo neposkytne náhradu mzdy či platu, která by mu jinak podle § 192 ZP a násl. příslušela nebo náhradu mzdy nebo platu poskytne, ale se zaměstnancem ukončí výpovědí pracovní poměr pro porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce.

Kontrola prováděná zaměstnavatelem však není neomezená. Zaměstnavatel může kontrolovat jen to, co mu dovoluje § 192 odst. 6 ZP a zákon o nemocenském pojištění. Zaměstnavatel je oprávněn kontrolovat, zda zaměstnanec, který byl uznán dočasně práce neschopným, dodržuje v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti stanovený režim dočasně práce neschopného pojištěnce, pokud jde o povinnost zdržovat se v místě pobytu a dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek. Zaměstnanec je povinen umožnit zaměstnavateli kontrolu dodržování těchto svých povinností.

Podle § 65 odst. 2 ZNP je zaměstnavatel oprávněn:

  • dát příslušnému orgánu nemocenského pojištění podnět ke kontrole důvodnosti trvání dočasné pracovní neschopnosti a ke kontrole dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, jde-li o jeho zaměstnance,
  • požadovat písemně nebo v elektronické podobě od ošetřujícího lékaře informaci o místě pobytu zaměstnance v době dočasné pracovní neschopnosti a o rozsahu a době povolených vycházek,
  • provést kontrolu, zda zaměstnanec v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti dodržuje povinnosti stanovené v § 56 odst. 2 písm. b) ZNP, tj. povinnost zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu a dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek.

Zaměstnavatel nemá oprávnění vstupovat do bytu, rodinného domu či jiného obydlí, které je místem pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce. Pokud zaměstnavatel při kontrole zjistí, že v místě pobytu zaměstnanec je (zdržuje se zde), nic dalšího již kontrolovat ani posuzovat nemůže. Může pouze požadovat, aby zaměstnanec prokázal svou totožnost (pokud ho kontrolující zaměstnanec nezná) a aby předložil rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti (§ 64 ZNP).

Místo pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce, které má pro provádění kontroly zásadní význam, je definováno v § 56 ZNP. Podle tohoto ustanovení je místem pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce místo, které pojištěnec sdělil ošetřujícímu lékaři při vzniku dočasné pracovní neschopnosti, nebo místo, na které změnil pobyt. Změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti smí pojištěnec pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. Byla-li pojištěnci povolena změna místa pobytu v době dočasné pracovní

Nahrávám...
Nahrávám...