dnes je 4.4.2025

Input:

Dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli

2.7.2012, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2.2.35
Dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli

JUDr. Petr Bukovjan

Pokud chci využít možnosti dočasného přidělení zaměstnance podle § 43a zákoníku práce, musím uzavřít se zaměstnancem dohodu o dočasném přidělení k výkonu práce k jinému zaměstnavateli a s novým zaměstnavatelem dohodu o dočasném přidělení zaměstnanců. K této problematice mám tyto otázky:

  • jaké jsou nezbytné náležitosti dohody se zaměstnancem? Stačí v rozsahu § 43a odst. 3 zákoníku práce?

  • jaké jsou nezbytné náležitosti dohody s novým zaměstnavatelem?

  • mohu v dohodě s novým zaměstnavatelem sjednat i případnou refundaci mzdy a cestovních náhrad?

 

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 43a

Novela zákoníku práce s účinností od 1. 1. 2012 "vrátila“ do tohoto právního předpisu právní úpravu dočasného přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli mimo rámec agenturního zaměstnávání. Z nového ustanovení § 43a zákoníku práce vyplývají pro dočasné přidělení zaměstnance mj. následující podmínky a předpoklady:

  1. Dočasné přidělení (zapůjčení) zaměstnance k jinému zaměstnavateli je možné realizovat jen v rámci pracovního poměru. Pro dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr je tato úprava v ustanovení § 77 odst. 2 písm. c) zákoníku práce výslovně vyloučena.

  2. Zaměstnavatel se na zapůjčení musí se zaměstnancem písemně dohodnout. Taková dohoda nesmí být přitom se zaměstnancem uzavřena dříve než po uplynutí prvních 6 měsíců ode dne vzniku pracovního poměru.

    Jak správně uvádíte ve svém dotazu, zákoník práce v třetím odstavci dotčeného ustanovení přímo vymezuje povinné náležitosti takové dohody. Jsou jimi název (u fyzické osoby pak jméno a příjmení) zaměstnavatele, den vzniku dočasného přidělení, druh a místo výkonu práce zaměstnance po dobu jeho dočasného přidělení a doba, na kterou se tento institut sjednává (na rozdíl od dočasného přidělení zaměstnance k uživateli v rámci agenturního zaměstnávání ji zákon nijak neomezuje). Ve stejném odstavci se pak hovoří ještě o možnosti sjednat se zaměstnancem v této souvislosti pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad. Záleží na Vás, zda zůstanete jen u těchto povinných náležitostí dohody, nebo si s ním sjednáte případně i další podmínky týkající se jeho dočasného přidělení k jinému zaměstnavateli.

    Není přitom vyloučeno, aby zaměstnanec vykonával po část pracovní doby práci pro svého "kmenového“ zaměstnavatele a po další část pracovní doby pro jiného zaměstnavatele na základě dočasného přidělení. Dočasně přidělit lze tedy zaměstnance i jen na část jeho pracovního úvazku. Stejně tak není zapovězeno, aby byl zaměstnanec z jednoho pracovního úvazku dočasně přidělen k více zaměstnavatelům najednou, samozřejmě vždy na jinou část své pracovní doby. Vše je věcí dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, potažmo jiným zaměstnavatelem.

    O dohodě s jiným zaměstnavatelem se zákoník práce nijak nezmiňuje, ta se předpokládá, bez ní by bylo jen stěží myslitelné dočasné přidělení (zapůjčení) zaměstnance realizovat. Tato dohoda se bude uzavírat zpravidla dle zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a jejím předmětem budou vedle identifikačních údajů a údajů korespondujících s dohodou o dočasném přidělení se zaměstnancem další podmínky, na kterých mají smluvní strany v této souvislosti zájem (může jít např. též o zmíněnou možnost refundace plnění poskytnutých zaměstnanci po dobu dočasného přidělení) nebo které vyplývají z podstaty dočasného přidělení (např. vymezení pracovních a mzdových podmínek srovnatelného zaměstnance jiného zaměstnavatele, který dočasného přidělení využije).

  3. Dočasné přidělení je zásadně bezúplatné,

Nahrávám...
Nahrávám...