dnes je 22.12.2024

Input:

Dodatková dovolená u zaměstnanců vystavených účinkům ionizujícího záření

23.1.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

10.226
Dodatková dovolená u zaměstnanců vystavených účinkům ionizujícího záření

Mgr. Jan Vácha

Dotaz

Máme zaměstnance zařazené do kategorie A podle vyhlášky o radiační ochraně. Tito zaměstnanci jsou po celý kalendářní rok při práci vystavení nepříznivým účinkům ionizujícího záření s nárokem na dodatkovou dovolenou. Rok 2020 připadne 251 směn.

Zaměstnanec bude pracovat takto:

  • celkem odpracuje 207 směn z toho 190 v prostředí ionizujícího záření,

  • 10 dnů svátek,

  • 34 dnů dovolená.

Má zaměstnanec nárok na celých 5 dnů dodatkové dovolené, vzhledem k tomu že mimo prostředí odpracoval méně jak 21 směn a proto není důvod ke snížení nároku.

Budeme to posuzovat tak, že zaměstnanec nepracoval v prostředí ionizujícího záření po celý kalendářní rok a nárok na dodatkovou dovolenou počítáme ze 190 směn: 190 : 21= 9/21 tj. 3,5 dne dodatkové dovolené.

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 215 odst. 1 ZP

  • § 215 odst. 2 písm. c) ZP

  • § 347 odst. 3 ZP

Zákon č. 263/2016 Sb., atomový zákon, ve znění pozdějších předpisů

Vyhláška č. 422/2016 Sb., o radiační ochraně a zabezpečení radionuklidového zdroje

Odpověď

Ve Vámi uváděném případě přísluší zaměstnanci celý jeden týden dodatkové dovolené. Je tomu tak z těchto důvodů. Za prvé je nutné dle mého názoru vnímat dikci § 215 odst. 1 ZP takovým způsobem, že je zde uvedená podmínka výkonu práce zvlášť obtížné po celý kalendářní rok v námi diskutovaném případě splněna i tehdy, pokud pracovní poměr zaměstnance, při kterém může k práci zvlášť obtížné dojít (přičemž tato zvláštní obtížnost práce spočívá ve vystavení zaměstnance nepříznivým účinkům ionizujícího záření) po celý kalendářní rok, nehledě na skutečnost, že v některých směnách těmto účinkům vystaven není. Je tomu tak dle mého názoru proto, že pokud by u tohoto vlivu, který způsobuje zvláštní obtížnost, zákonodárce vyžadoval, aby byla splněna určitá minimální délka působení tohoto vlivu, výslovně by to v zákoně stanovil (jako tak učinil u jiných vlivů, které způsobují zvláštní obtížnost výkonu práce, kde je minimálním kritériem nutnost odpracování alespoň rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby při působení určitého zákonem stanoveného vlivu).

Navíc

Nahrávám...
Nahrávám...