10.648
Vyslání zaměstnance do Německa a doplatek do německé minimální mzdy
Monika Doleželová
Dotaz
Český zaměstnanec výrobní společnosti se sídlem v ČR odpracoval několik dní (max. 5 dní) v německé pobočce. Jakým způsobem se vypočítá doplatek do německé minimální mzdy?
Právní předpisy
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení (ES) č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení
Odpověď
Podle nařízení EU 883/2004 a 987/2009 je vyslání zaměstnance možné nejdéle na dobu 24 měsíců. Po dobu vyslání zaměstnance musí zaměstnavatel zajistit stejné pracovní podmínky, např. minimální dobu odpočinku, maximální délku pracovní doby, minimální délku placené dovolené za kalendářní rok, odměnu za práci včetně všech povinných příplatků, jak je definována ve vnitrostátních právních předpisech nebo ve všeobecně použitelných kolektivních smlouvách, bezpečnost a ochranu zdraví při práci, podmínky ubytování pracovníků v hostitelské zemi, pokud ho poskytuje zaměstnavatel, příspěvky nebo náhrady na pokrytí cestovních výdajů, nákladů na stravu a ubytování, jsou-li během vyslání vyžadovány.
Minimální mzda platí v Německu jak pro německé zaměstnance, tak pro zahraniční pracovníky, kteří jsou do Německa vysíláni v rámci volného pohybu služeb. Musí ji proto dodržovat i české firmy, které vysílají do Německa své české zaměstnance. Od 1. 1. 2024 se zvýšila v Německu minimální hodinová mzda na 12,41 EUR hrubého.
Protože se nezmiňujete, v jakém oboru váš zaměstnanec v této zemi pracoval, proto níže uvádíme nové výše minimálních mezd platné od 1. 1. 2024 pro vybrané,…