dnes je 22.12.2024

Input:

Dohoda o pracovní činnosti a pracovní doba

20.6.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

10.97
Dohoda o pracovní činnosti a pracovní doba

Mgr. Jan Vácha

Dotaz

Můj dotaz se týká ustanovení § 76 ZP: "Na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby.“ Počítají se do poloviny stanovené pracovní doby i svátky (pokud svátek vyjde třeba na pondělí) či nikoliv?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 76 ZP

  • § 77 odst. 2 písm. h) ZP

  • § 79 odst. 1 ZP

  • § 115 odst. 3 ZP

  • § 135 odst. 1 ZP

Odpověď

Ve Vámi zmíněném paragrafu zákoník práce je obsažen maximální limit rozsahu pracovní doby, který je možno vykonávat v rámci dohody o pracovní činnosti. Tento nejvýše přípustný rozsah pracovní doby na základě dohody o pracovní činnosti musí být dodržen v souladu s dikcí ustanovení § 76 odst. 3 ZP v průměru za určité období, na které byla dohoda o pracovní činnosti sjednána, nejdéle však za období 52 týdnů. Od tohoto nejvýše přípustného rozsahu se nikterak neodečítají určité hodiny z toho důvodu, že do období, na které je dohoda o pracovní činnosti sjednána, připadne den svátku.

Pokud je tedy zaměstnavatelem využito maximální zákonem dovolené vyrovnávací období v délce 52 týdnů, má zaměstnavatel při využití horní hranice (za předpokladu, že stanovená týdenní pracovní doba v daném režimu práce v souladu s ustanovením § 79 odst. 1 ZP činí 40 hodin týdně), kterou zákoník práce v případě dohody o pracovní činnosti dovoluje, k dispozici až 1 040 hodin (20 hodin týdně jako polovina stanovené týdenní pracovní doby x 52 týdnů vyrovnávacího období). Zaměstnavatel poté zaměstnanci v tomto rozsahu v daném vyrovnávacím období přiděluje na jednotlivé dny práci, nehledě na to, na jaký den

Nahrávám...
Nahrávám...