Dotaz
Ráda bych požádala o radu při určení provozu. Jedná se o domov seniorů, kde se střídají zdravotní sestry ve 12hodinových směnách, pracují přes den od 7.00 do 19.00 hodin. Individuální pracovní doba je příkladmo po, út, pá, neděle.
Může si zaměstnavatel stanovit v tomto případě týdenní úvazek sám na 37,5 hod? Zaměstnanec chce práci na poloviční úvazek, jednalo by se o 20 hodin nebo 18,75 týdně?
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 78 ZP
-
§ 79 ZP
-
§ 109 odst. 3 ZP
Odpověď
S ohledem na definice směnných pracovních režimů obsažených v § 78 odst. 1 písm. d) až f) ZP je třeba především upřesnit, že v rámci nich musí dojít jednak ke skutečnosti, že se zaměstnanci mezi sebou vzájemně a pravidelně vystřídají, a jednak k tomu, že k danému vystřídání dojde v rámci 24 hodin po sobě jdoucích. Pojem pravidelného vystřídání není zákonodárcem nikterak blíže definován a je v praxi předmětem častých dotazů. Délka intervalu pravidelnosti střídání není zákonodárcem stanovena a závisí na zaměstnavateli.
Aby však bylo možné u zaměstnance s ohledem na splnění kritéria pravidelného střídání říci, že toto kritérium splňuje, musí se v rámci určité periody s dalším zaměstnancem reálně vystřídat v časově odlišné směně. Proto je zaměstnanec, který v rámci zavedeného směnného režimu vykonává práci např. pouze v ranních směnách, zaměstnancem v "jednosměnném" pracovním režimu, u něhož stanovená týdenní pracovní doba činí 40 hodin týdně.
Kritérium vzájemného střídání je pak splněno v případě, že se zaměstnanec B se zaměstnancem A vystřídá po ukončení výkonu práce ve směně zaměstnance A a zároveň se takto zaměstnanci stihnou vystřídat v rámci již zmíněných 24 hodin po sobě jdoucích. Není nutné, aby na sebe příslušný výkon práce ve směnách bezprostředně navazoval, důležitá je skutečnost, že ke vzájemnému vystřídání zaměstnanců u výkonu práce dojde v rámci 24 hodin po sobě jdoucích. V souladu s dikcí § 78 odst. 2 ZP je pak kritérium vzájemného vystřídání se ve směnách splněno i v případě, že v rámci pravidelného střídání dochází k souběžnému výkonu práce zaměstnanců jednotlivých "navazujících" směn, maximálně však po dobu 1 hodiny. Pokud se směny zaměstnanců překrývají ve větším rozsahu, nejde o směnný pracovní režim, ale o jednosměnný pracovní režim s takzvaným postupným nástupem na směny.
Správné stanovení toho, v jakém pracovním režimu konkrétní zaměstnanec vykonává práci, je směrodatné pro správné určení stanovené týdenní pracovní doby zaměstnance, která je kromě jiného odvislá i od skutečnosti, zda zaměstnanec vykonává práci ve směnných pracovních režimech.
V rámci jedné z novelizací došlo v § 78 odst. 1 písm. e) ZP k nahrazení pojmu "třísměnný pracovní režim" pojmem "vícesměnný pracovní…