dnes je 22.12.2024

Input:

Evidence docházky a zaokrouhlování času příchodu a odchodu zaměstnanců

15.12.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

10.562
Evidence docházky a zaokrouhlování času příchodu a odchodu zaměstnanců

JUDr. Jan Vácha, Ph.D.

Dotaz

Zavádíme nový docházkový systém a u zaměstnanců s pružnou pracovní dobou (pevná část od 8.00 do 13.00 hodin a volitelnou částí od 6.00 do 18.00 hodin) řeším následující situaci.

Docházkový systém zaokrouhluje průchody zaměstnanců na 0,25 hodiny. Například příchod 7.05 zaokrouhlí na 7.15 a odchod v 15.12 zaokrouhlí na 15.00 hodin. Zaměstnanci s tímto postupem nesouhlasí, neboť podle nich je v rozporu se zákoníkem práce.

Z mého pohledu postup není protizákonný. Mám za to, že označení příchodu neznamená, že zaměstnanec zahájí výkon práce. Určitá časová prodleva vzniká přesunem zaměstnance od terminálů na pracoviště a pravidelnými rituály po příchodu a před odchodem z pracoviště (svléknutí/obléknutí/přezutí, uvaření kávy - čaje, spuštění PC/vypnutí PC, použití WC, umytí nádobí apod.).

Je moje úvaha správná a máme na tento postup zákonné právo?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 96 ZP

Odpověď

Vámi uvedený docházkový systém je rozporný s požadavky zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZP‟). Účelem evidence pracovní doby podle § 96 ZP je totiž přesně a jednoznačně monitorovat začátky a konce jednotlivých institutů problematiky pracovní doby, a sice začátku a konce odpracované směny, práce přesčas, další dohodnuté práce přesčas, noční práce, doby v době pracovní pohotovosti a pracovní pohotovosti, kterou zaměstnanec držel. Jen tak může inspektorát práce následně řádně zkontrolovat, zda

Nahrávám...
Nahrávám...