Dotaz
Chystáme se uzavřít s naší bezpečnostní agenturou, která nám hlídá naši společnost, smlouvu o kontrole na užívání drog. Pokud bude při kontrole test pozitivní, jak máme dále postupovat?
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZP")
Zákon č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů
Odpověď
Vámi dotazovaná situace je primárně řešena v ustanoveních § 106 odst. 4 písm. e) a i) ZP, dle kterých platí, že zaměstnanec je povinen "nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době i mimo tato pracoviště, nevstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele a nekouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci. Zákaz požívání alkoholických nápojů se nevztahuje na zaměstnance, kteří pracují v nepříznivých mikroklimatických podmínkách, pokud požívají pivo se sníženým obsahem alkoholu, a na zaměstnance, u nichž požívání těchto nápojů je součástí plnění pracovních úkolů nebo je s plněním těchto úkolů obvykle spojeno" a především "podrobit se na pokyn oprávněného vedoucího zaměstnance písemně určeného zaměstnavatelem zjištění, zda není pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek".
Na základě uvedeného je zřejmé, že pokyn k podrobení se zjištění, zda není zaměstnanec pod vlivem návykových látek, může dát zaměstnanci jen oprávněný vedoucí zaměstnanec písemně určený zaměstnavatelem. Pokyn tedy nemůže dát zaměstnanec cizí firmy (pracovník bezpečnostní agentury). Kdo však může provést zjištění vlivu alkoholu či návykových látek ZP nereguluje a je to věc rozhodnutí zaměstnavatele. Ten může určit, že to je například vedoucí zaměstnanec, který dává pokyn ke zjištění, nebo jiný vedoucí zaměstnanec, nebo řadový zaměstnanec (například vrátný), ale též může tyto úkony provádět pracovník bezpečnostní agentury (pokud je to smluvně dohodnuto) nebo zaměstnavatel může pověřit těmito úkony lékaře závodní preventivní péče nebo se obrátit na záchytnou protialkoholní stanici. V daném ohledu je tedy Vámi popsaná varianta v souladu se ZP.
V daném kontextu se posléze rozlišuje tzv. orientační vyšetření (test), který by ve Vašem případě prováděli zaměstnanci bezpečnostní agentury a následné lékařské vyšetření, na které je zaměstnavatel oprávněn zaměstnance po pozitivním orientačním vyšetření poslat. Tato skutečnost vyplývá nikoliv ze zákoníku práce, nýbrž z ustanovení § 16 zákona č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů, ve kterém je uvedeno, že: "orientačnímu vyšetření a odbornému lékařskému vyšetření zjišťujícímu obsah jiné návykové látky než alkoholu je povinna se podrobit osoba, u níž se lze důvodně domnívat, že vykonává činnosti podle odstavce 1 pod vlivem jiné návykové látky, a dále osoba, u které je důvodné podezření, že přivodila jinému újmu na zdraví v souvislosti s užitím jiné návykové látky."
Dále na základě příslušného ustanovení platí, že: "vyzvat osobu podle odstavců 1 až 3 ke splnění povinnosti podrobit se vyšetření podle odstavce 2 a 3 je oprávněn příslušník Policie České republiky, příslušník Vojenské policie, příslušník Vězeňské služby České republiky, zaměstnavatel, její ošetřující lékař, strážník obecní policie nebo osoby pověřené kontrolou osob, které vykonávají činnost, při níž by mohly ohrozit život nebo zdraví svoje anebo dalších osob nebo poškodit majetek. Orientační vyšetření provádí útvar Policie České republiky, útvar Vojenské policie, Vězeňská služba České republiky, osoba pověřená kontrolou osob, které vykonávají činnost, při níž by mohly ohrozit život anebo zdraví svoje nebo dalších osob nebo poškodit majetek, zaměstnavatel, ošetřující lékař nebo obecní policie. Odborné lékařské vyšetření provádí poskytovatel zdravotních služeb k tomu odborně a provozně způsobilý. Odmítne-li osoba podle odstavců 1 až 3 vyšetření podle odstavců…