dnes je 22.12.2024

Input:

Kouření na pracovišti a v jiných prostorách zaměstnavatele z pohledu zákoníku práce

18.8.2021, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Kromě zákoníku práce a obecného předpisu o ochraně před škodami působenými mimo jiné i tabákovými výrobky je výslovný zákaz kouření obsažen pro některé další činnosti či prostory s ohledem na ochranu bezpečnosti jejich provozu. Podívejme se na to, co z právní úpravy vyplývá pro zaměstnavatele.

Podle § 106 odst. 4 písm. e) zákoníku práce nesmějí zaměstnanci kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci. Tento zákaz je stanoven přímo zákonem, zaměstnavatel jej proto nemusí nijak zvlášť vyhlašovat.

Zákonná povinnost zaměstnance dodržovat zákaz kouření navazuje na povinnost zaměstnavatele uloženou mu § 103 odst. 1 písm. l) zákoníku práce zajistit dodržování zákazu kouření na pracovištích, který je stanoven zvláštními právními předpisy. Mezi ty patří především zákon č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami, který stanoví zákazy kouření při určitých činnostech anebo určitým provozovatelům. Výše zmíněný zákon č. 379/2005 Sb. stanoví mimo jiné zákaz kouření ve vnějších i vnitřních prostorách všech typů škol a školských zařízení a ve vnitřních prostorách zdravotnických zařízení všech typů (s výjimkou uzavřených psychiatrických oddělení nebo jiných zařízení pro léčbu závislostí, ve kterých je dovoleno kouřit pouze v prostorách stavebně oddělených, ke kouření vyhrazených a při pobytu osob trvale větraných do prostor mimo budovu). Zákaz kouření je stanoven i ve vnitřních prostorách budov užívaných státními orgány, orgány územních samosprávných celků, zařízení zřízených státem nebo územním samosprávným celkem poskytujících veřejné

Nahrávám...
Nahrávám...