dnes je 4.4.2025

Input:

Mzdové příplatky a jejich úprava v pracovní smlouvě a vnitřním mzdovém předpisu

19.3.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

10.339
Mzdové příplatky a jejich úprava v pracovní smlouvě a vnitřním mzdovém předpisu

Ing. Růžena Klímová

Dotaz

Můj dotaz se týká mzdových příplatků. V naší firmě máme 2 typy provozu: vícesměnný provoz (po-pá) týdně 37,5 hod. a potom nepřetržitý provoz 12hodinové směny. Mzda se skládá ze základní mzdy, mzdového ohodnocení + příslušných mzdových příplatků (hlavně u toho nepřetržitého provozu - např. práce v noci, práce v sobotu a neděli, turnusový příplatek apod.).

Je důležité, kde mají tyto mzdové příplatky být uvedeny? Myslím přímo v pracovní smlouvě, anebo třeba ve vnitřním mzdovém předpise?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 305 - § 306 ZP

Odpověď

Pracovní smlouva může  obsahovat mzdové náležitosti, ale z praktických důvodů je to nevhodné, neboť dochází-li  k jejich úpravě, vždy musí být  provedena změna pracovní smlouvy. Dokonce v případech, kdy  se zaměstnavatel rozhodně  fakultativní  příplatek (za včasný příchod do práce)  zrušit,  bez souhlasu zaměstnance tak učinit nemůže.  

Vnitřní mzdový předpis, není-li uzavírána kolektivní smlouva, je právě   nejvhodnějším dokumentem obsahujícím   veškerá mzdová plnění  včetně  mzdových příplatků  s diferenciaci  ve vztahu k rozvrhování stanovené týdenní pracovní doby (vícesměnný provoz, nepřetržitý provoz atd.) 

V menších organizacích, pokud  není  vnitřní předpis vydáván, je nutné v pracovní smlouvě zmínit, že  mzdové nároky se řídí výhradně zákoníkem práce. Znamená to, že  zaměstnavatel  musí poskytovat minimální výši příplatkových mezd, nic více.  Ve vnitřním předpisu je oprávněn se odchýlit jen ve prospěch zaměstnance a   současně  je povinen   vnímat   právní sílu vnitřního

Nahrávám...
Nahrávám...