2025.07.05
Nad dotazy čtenářů
Ing. Karel Janoušek
DOTAZ Č. 1 – STRAVNÉ, STRAVENKA A VÍCE PRACOVNÍCH CEST
Pokud zaměstnanec absolvuje během běžné pracovní doby v jednom dni více různých pracovních cest (např. 3x po dvou hodinách), sčítají se tyto pracovní cesty a jsou považovány za pracovní cestu nad 5 hodin? Pokud ano, na základě jakého ustanovení zákoníku práce?
Anebo jsou posuzovány samostatně a nárok na stravné za pracovní cestu nevzniká? V případě, že nevznikne nárok na stravné a zaměstnanec v tento den neodpracuje na pracovišti alespoň 3 hodiny, nemá ani nárok na stravenku. Jak v tomto případě postupovat? Můžeme toto upravit ve vnitřním předpisu zaměstnavatele? Pokud ano, můžeme použít například tuto formulaci: "Pokud zaměstnanec v průběhu jednoho dne absolvuje více pracovních cest, které v součtu přesáhnou 5 hodin, ale nevznikne mu nárok na stravné při pracovní cestě a na pracovišti neodpracuje minimálně 3 hodiny, nemá ani nárok na stravenku, tak mu zaměstnavatel za tento den stravenku poskytne."?
Dobu trvání jednotlivých pracovních cest, byť uskutečněných v průběhu pracovní doby, nelze v žádném případě sčítat. Stravné se vždy zjišťuje za každou tuzemskou pracovní cestu zvlášť. V předmětném případě tak zaměstnanci právo na stravné nevzniklo.
Pokud by nastala situace, že vysláním na pracovní cestu kratší než 5 hodin bylo zaměstnanci znemožněno stravování obvyklým způsobem, může ale zaměstnavatel na základě svého rozhodnutí zaměstnanci poskytnout za takovou kratší pracovní cestu stravné, jako by šlo o pracovní cestu trvající 5 až 12 hodin (viz § 176 odst. 2 ZP). Není to nárokové stravné, je to jen možnost zaměstnavatele v takovém případě zaměstnanci stravné poskytnout.
Zaměstnavatel nemá…