10.628
Nadlimitní příspěvek na stravování z pohledu pojistných a daňových odvodů
Ing. Růžena Klímová
Dotaz
Zaměstnavatel vyplácí zaměstnancům peněžitý příspěvek ve výši 200 Kč za směnu. Nadlimitní částka 83,80 Kč se zahrne při výpočtu mzdy do základu pro odvod daně a pojistného.
Jaká částka bude součástí vyměřovacího základu pro výpočet průměrného hodinového výdělku a z toho vypočtená náhrada mzdy za prvních 14 kalendářních dnů nemoci? Bude částka 83,80 Kč uvedena v Příloze k nemocenské dávce spolu s ostatními příjmy? Bude částka 83,80 Kč uvedena na ELDP spolu s ostatními příjmy? Bude částka 83,80 Kč součástí Potvrzení o zdanitelných příjmech?
Právní předpisy
Zákon č. 26/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
Odpověď
Částka, která je vyšší než limit pro osvobození příspěvku na stravování, je příjmem zdanitelným s odvodem pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Do limitní výše (116,20 Kč) jde o příjem osvobozený, který není nikdy součástí čisté mzdy.
Součástí čisté mzdy a též hrubé mzdy však bude nadlimitní peněžitý příspěvek na stravování (analogie odměny). Pokud by se jednalo o nepeněžní nadlimitní příspěvek na stravování (stravenka ve výši 200 Kč, kde nadlimitní výše činí 83,80 Kč), posuzovalo by se to vzhledem k pojmu hrubá mzda jinak. Šlo by o zdanitelný příjem s povinným odvodem pojistného, ale do hrubé mzdy by toto plnění nevstupovalo, protože mu nic nevyplácíme, jen musíme toto plnění podrobit odvodovým povinnostem. Nadlimitní příjem bychom zdanili, odvedli pojistné a čistá mzda by se snížila.
PRŮMĚRNÝ VÝDĚLEK
Příspěvek na stravování je benefitem bez ohledu na to, jaká část z něho patří do příjmů osvobozených a jaká část do příjmů…