10.228
Počátek a konec pracovní neschopnosti
Ing. Růžena Klímová
Dotaz
V souladu s § 192 odst. 1 ZP vznikne-li dočasná pracovní neschopnost (DPN) ode dne, v němž má zaměstnanec směnu již odpracovanou, počítá se období 14 kalendářních dnů DPN pro účely poskytování náhrady mzdy následujícím kalendářním dnem. Jak je to v případě, vznikne-li DPN v den svátku nebo v den, kdy zaměstnanec čerpá dovolenou nebo má překážku v práci?
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
Odpověď
Zákoník práce řeší počátek vzniku DPN a jeho případný posun na následující kalendářní den pouze ve vztahu k plánované směně. To však neznamená, že není odpověď na případy, které mohou nastat a na něž se ptáte.
V případě, že lékař uznal zaměstnance dočasně práceneschopným v den, kdy zaměstnanec čerpá dovolenou, přerušuje se dovolená, pokud zaměstnanec sám netrvá na čerpání dovolené nadále.
V případě, jde-li o překážku v práci na straně zaměstnavatele, se překážka v práci dočasnou pracovní neschopností přerušuje a zaměstnanci vzniká právo jen na náhradu mzdy při dočasné pracovní neschopnosti.
Jde-li o překážku na straně zaměstnance, nastává problém, co vlastně zaměstnanec sám upřednostní, zda osobní překážku z důvodů příslušných ustanovení nařízením č. 590/2006 Sb., nebo ustanovení § 192 ZP o dočasné pracovní neschopnosti.
Uveďme konkrétní příklad. Zaměstnanec se účastní pohřbu své manželky …