dnes je 4.4.2025

Input:

Posudek o zdravotní způsobilosti

16.10.2013, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

2.4.4
Posudek o zdravotní způsobilosti

JUDr. Eva Dandová

Zaměstnanec byl po delší nemoci vyslán k lékaři poskytovatele pracovnělékařských služeb na lékařskou prohlídku. Lékař vystavil posudek, z něhož vyplývá, že zaměstnanec dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost k vykonávané práci. Zaměstnanec podal návrh na přezkoumání lékařského posudku, poskytovatel postoupil napadený lékařský posudek krajskému úřadu. Ten jej po přezkoumání zrušil a vrátil poskytovateli k vystavení posudku nového.

  1. Existuje zákonná lhůta, ve které musí poskytovatel pracovnělékařských služeb vystavit posudek nový, nebo musí o vystavení nového lékařského posudku zaměstnavatel znovu žádat?

  2. Je v tomto případě až do vydání nového posudku pro zaměstnavatele závazný původní lékařský posudek, dle kterého je zaměstnanec dlouhodobě zdravotně nezpůsobilý? Je závazný natolik, že nadále může trvat na výpovědi danou zaměstnanci podle § 52 písm. e) zákoníku práce?

 

  • Zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů

    • § 41 – § 52

Zákon č. 373/2011 Sb. v části týkající se posudkové péče a lékařských posudků výslovně znovu neupravuje další lhůtu pro vydání nového lékařského posudku, když předchozí byl krajským úřadem zrušen a vrácen poskytovateli k vydání nového lékařského posudku. Vzhledem k tomu, že jde ale stále o vydání lékařského posudku, musí platit lhůta 10 pracovních dnů, která platí při prvotní žádosti o vydání lékařského posudku.

Je třeba si ale uvědomit, že vydání lékařského posudku o zdravotním stavu nebo zdravotní způsobilosti není správním aktem, jde o "dobrozdání" o zdravotním stavu posuzované osoby vydané poskytovatelem zdravotních služeb. Nejde o úkon, kterým by se přímo zakládala práva a povinnosti posuzované osoby. Teprve z charakteru lékařského posudku nebo z jeho určení (účelu, pro který byl zjišťován zdravotní stav posuzované osoby, nebo posuzována její zdravotní způsobilost) vyplývá, že je podkladem nebo jedním z podkladů pro rozhodnutí o právech a povinnostech dotčených osob (přístup k některým činnostem – přijetí ke studiu, oprávnění k řízení motorových vozidel) nebo na základě posudku jiným subjektům vyplývají práva a povinnosti (zaměstnavatel).

Z tohoto pohledu také přezkoumávání lékařského posudku správním orgánem, který poskytovateli zdravotních služeb udělil oprávnění k jejich poskytování, se neděje ve správním řízení, i když se podpůrně používá správní řád. Proto ani právní úprava nevymezuje přezkoumání lékařského posudku krajským úřadem jako "odvolání“

Nahrávám...
Nahrávám...