10.570
Právní úprava poskytování neplaceného volna
JUDr. Eva Dandová
Dotaz
Jaký je správný postup v případě žádosti o neplacené volno? Někteří zaměstnanci si myslí, že když vyčerpají řádnou dovolenou a chtějí volno z nějakého soukromého důvodu, že není problém, aby si v evidenci docházky zaevidovali pouze žádost o neplacené volno na 2 nebo 3 dny a jeho nadřízený jim to schválí. Nebo požadují volno mezi svátky a dovolenou nemají, a tak žádají o neplacené volno. Berou to tak, že o nic nejde, když volno je neplacené.
Právní předpisy
Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci
Odpověď
V daném případě dává zákonodárce tak říkajíc zaměstnavateli "volnou ruku", záleží výhradně na zaměstnavateli, jaké stanoví podmínky, za kterých bude poskytovat tzv. neplacené volno.
Jak je známo, okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, při kterých zaměstnanci od zaměstnavatele přísluší pracovní volno, nebo pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu, je uvedeno v příloze k nařízení vlády č. 590/2006 Sb. (vyšetření nebo ošetření, pracovnělékařská prohlídka, přerušení dopravního provozu, znemožnění cesty do zaměstnání, svatba, narození dítěte, úmrtí, doprovod, pohřeb spoluzaměstnance, přestěhování a vyhledání nového zaměstnání).
U každé z výše uvedených důležitých osobních překážek v práci stanoví příloha k nařízení vlády č. 590/2006 Sb. podmínky, za jakých je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno, v jakém rozsahu a také…