dnes je 4.4.2025

Input:

Přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů

23.11.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2.2.37
Přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů

JUDr. Věra Bognárová

Dotaz

Jsme společnost, která bude koncem roku prodávat dílnu včetně vybavení (dále jen "prodávající firma") kupující fyzické osobě (dále jen "kupující"). V dílně pracují dva zaměstnanci, dojde tedy k jejich přechodu pod nového zaměstnavatele podle § 338 ZP.

Prosíme Vás o informaci, jak postupovat v mzdové účtárně prodávající firmy:

  • jsme povinni vydat zápočtové listy zaměstnancům, kteří přecházejí pod kupujícího, když pracovní poměr fakticky pokračuje u kupujícího?

  • podle jakého paragrafu zákoníku práce v mzdové účtárně prodávající firmy dojde k “ukončení“ pracovního poměru, a tedy k ukončení vyplácení mzdy?

  • pokud zaměstnanci usoudí, že došlo k podstatnému zhoršení jejich pracovních podmínek u kupujícího a dají z toho důvodu výpověď, kdo jim bude vyplácet odstupné - prodávající firma nebo kupující?

  • museli by se zaměstnanci v tomto případě obrátit na soud, aby jim bylo odstupné vyplaceno, nebo by firma, která je povinna odstupné vyplatit, musela odstupné vyplatit automaticky?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 51a ZP

  • § 67 odst. 1 ZP

  • § 313 ZP

  • § 338 odst. 2 ZP

  • § 339 ZP

  • § 339a ZP

Odpověď

Přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů znamená, že všechna práva a povinnosti ze sjednaného pracovního vztahu přechází, pracovní poměr ani jiné pracovněprávní vztahy se nekončí a tím ani nenavazují nově k nástupnickému zaměstnavateli, nevydává se potvrzení o zaměstnání (protože to se vydává pouze při skončení pracovního poměru) a neposkytuje se proto u původního zaměstnavatele ani odstupné, protože pracovněprávní vztah nekončí, stále trvá a pokračuje u jiného nástupnického zaměstnavatele. K přechodu práv a povinností dochází, jsou-li dány důvody uvedené v § 338 odst. 2 ZP, tj. že přechází k převodu činnosti nebo úkolů nebo jejich částí na jiného zaměstnavatele. V dotaze zmiňujete pouze kupní smlouvu, ale přepokládám, že "kupující" bude v činnosti, která se provádí v dílně, dále pokračovat a že k ní má příslušná živnostenská oprávnění. Jedině v tomto případě totiž přechod podle § 338 odst. 2 ZP nastává.

Postup při přechodu ve vztahu k zaměstnancům upravuje § 339 ZP, dosavadní a přejímající zaměstnavatel jsou povinni v dostatečném časovém předstihu, nejpozději 30 dnů před přechodem, informovat přímo jednotlivé zaměstnance, kteří jsou přechodem dotčeni. Souhlas zaměstnanců k přechodu se nevyžaduje a zaměstnanec se musí přechodu práv a povinností podřídit. Zaměstnanec, ve vztahu k němuž přešla práva a povinnosti z pracovněprávního vztahu, je povinen nadále pracovat pro  přejímajícího zaměstnavatele, i kdyby s touto změnou v subjektu pracovněprávního vztahu nesouhlasil.

 

Pokud zaměstnanec s přechodem práv a povinností nesouhlasí a

Nahrávám...
Nahrávám...