dnes je 6.4.2025

Input:

Přerušení dodávky elektrické energie

25.5.2011, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

2.3.5
Přerušení dodávky elektrické energie

JUDr. Věra Bognárová

Dodavatel elektrického proudu nahlásil naší společnosti přerušení dodávky elektrického proudu v pracovní den od 8:00 do 16:00. Může zaměstnavatel na tento den nařídit zaměstnancům čerpání dovolené, nebo jde o překážku na straně zaměstnavatele a zaměstnancům za tento den náleží náhrada mzdy?

 

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 41 odst. 5

    • § 207

    • § 217 odst. 1

Podle § 38 odst. 1 písm. a) ZP je zaměstnavatel povinen po celou dobu trvání pracovního poměru zaměstnanci přidělovat práci podle sjednané pracovní smlouvy. Podle § 13 odst. 3 ZP má zaměstnanec v pracovním poměru, pokud si nedohodl kratší pracovní dobu podle § 80 ZP nebo § 241 odst. 2 ZP, právo na přidělování práce v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby. Určitou výjimkou pro plnění této povinnosti je zavedení konta pracovní doby jako zvláštního způsobu rozvržení pracovní doby.

Jestliže je zaměstnanec schopen a připraven práci konat, ale zaměstnavatel není schopen splnit tuto povinnost, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele. O tuto překážku v práci se jedná i za podmínky, že ji zaměstnavatel nezpůsobil nebo ji zavinila jiná osoba anebo není zaviněna jinou osobou vůbec, např. v případě živelných událostí či povětrnostních vlivů apod. Zákoník práce v § 207 ZP až § 210 ZP upravuje překážky v práci na straně zaměstnavatele a v návaznosti na to, o jakou překážku v práci na straně zaměstnavatele se jedná, stanoví také případné důsledky, které tato situace pro zaměstnance má.

Vámi popsaná situace se považuje za prostoj, protože zaměstnanec nemůže konat práci pro přechodnou závadu způsobenou v dodávce surovin nebo pohonné síly [§ 207 písm. a) ZP]. O prostoj se jedná, pokud je závada přechodná a zpravidla nepředvídatelná. Pro případ prostoje může zaměstnavatel zaměstnance převést na jinou práci podle § 41 odst. 5 ZP, avšak pouze za podmínky, že zaměstnanec s převedením souhlasí. Zaměstnavatel může situaci vyřešit také tím, že zaměstnance může převést v rámci pracovní smlouvy, k čemu nepotřebuje jeho souhlas. Pokud zaměstnanec nedá souhlas s převedením na jinou práci anebo zaměstnavatel pro přerušení dodávky pohonné síly nebude mít ani možnost zaměstnanci přidělovat jinou práci, přísluší zaměstnanci náhrada mzdy nebo platu, a to ve výši nejméně 80 % průměrného

Nahrávám...
Nahrávám...